Radio Białystok | Gość | Agnieszka Muzyk - dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent więcej czasu niż w latach poprzednich.
Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. We wtorek (13.05) piszą egzamin z języka polskiego, w środę (14.05) z matematyki, a w czwartek (15.05) - z języka obcego. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent czasu więcej niż w latach poprzednich. Skąd taka decyzja i jak bardzo wydłuży się czas pisania sprawdzianów? M.in. o tym z dyrektorką Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Agnieszką Muzyk rozmawiała Iza Serafin.
Egzamin ósmoklasisty 2025 - więcej czasu, mniej stresu
Jak wyjaśnia Agnieszka Muzyk, jednym z powodów była konieczność ujednolicenia czasu pisania w związku z różnymi dostosowaniami egzaminacyjnymi.
Mamy wiele rodzajów dostosowań - np. dla uczniów ze schorzeniami wzroku, alergiami czy innymi niepełnosprawnościami. Władze zdecydowały, że warto stworzyć komfortowe warunki wszystkim uczniom - zaznacza Agnieszka Muzyk.
Dłuższy czas egzaminów ma pomóc uczniom w spokojnym i samodzielnym wykazaniu się wiedzą, bez nadmiernego stresu.
Nowe limity czasowe
Egzamin ósmoklasisty w 2025 roku potrwa:
W przypadku uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, czas może się wydłużyć nawet do:
Więcej czasu, ale też większe wymagania?
Uczniowie zmierzą się już z materiałem obejmującym pełną podstawę programową, bez "odchudzeń", które obowiązywały w czasie pandemii.
Nie spodziewamy się, by poziom trudności przekraczał podstawę programową. Arkusze są tworzone w procesie standaryzacji, z myślą o aktualnym poziomie wiedzy uczniów - tłumaczy dyrektor OKE w Łomży.
Jak dodaje, cały proces przygotowania arkuszy trwa kilka lat i obejmuje testowanie zadań wśród uczniów, którzy będą przystępować do egzaminu.
Czwarty przedmiot? Na razie nie
Choć przez pewien czas rozważano wprowadzenie czwartego przedmiotu do egzaminu ósmoklasisty, obecnie takie decyzje nie zapadły.
Nie zapadły żadne wiążące decyzje. Co roku testujemy inne przedmioty w ramach prób diagnostycznych, ale nie oznacza to, że będą one włączone do egzaminu ósmoklasisty - mówi Agnieszka Muzyk.
Jak dodała, co roku odbywają się testy diagnostyczne w systemie EGON z przedmiotów, które nie są objęte egzaminem.
Spokój i skupienie
Jak podkreśla gość Polskiego Radia Białystok, uczniowie powinni przede wszystkim zachować spokój.
To ważny egzamin - kończący etap edukacji i mający wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Ale najważniejsze to podejść do niego spokojnie i samodzielnie - mówi Agnieszka Muzyk.
Przecieki na maturze, ale nie w Podlaskiem
W czasie matur w innych częściach kraju pojawiły się doniesienia o przeciekach. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zapowiedział złożenie zawiadomienia na policję.
U nas takich sytuacji nie było. Mam nadzieję, że ósmoklasiści także wykażą się rozsądkiem i nie podejmą prób niesamodzielnej pracy. Apeluję: żadnych telefonów, smartwatchy ani innych urządzeń!-– przestrzega Agnieszka Muzyk.
Samodzielność pod kontrolą
Dyrektor Agnieszka Muzyk przypomina, że egzaminatorzy weryfikują samodzielność uczniów podczas sprawdzania prac.
Każdego roku są przypadki unieważnień, jeśli stwierdzona zostanie niesamodzielność - decyzje te podejmowane są na podstawie analizy egzaminatorów i ekspertów. Na razie jednak egzaminy maturalne przebiegają spokojnie i zgodnie z procedurami - mówi gość Polskiego Radia Białystok.
Cenne rady dla uczniów
Dyrektor OKE w Łomży przekazała najważniejsze wskazówki:
Samodzielna praca, spokój i zaufanie do własnej wiedzy. I jedna bardzo ważna rzecz - proszę, czytajcie polecenia dokładnie. Wiele błędów wynika z tego, że uczniowie odpowiadają na pytania, których w poleceniu nie było - apeluje Agnieszka Muzyk.
W naszym regionie do egzaminu ósmoklasisty przystępuje blisko 11 tysięcy uczniów ostatnich klas podstawówek. W całym kraju zdaje go ponad 350 tysięcy uczniów. To obowiązkowy egzamin, który trzeba napisać, ale nie można go nie zdać. Wyniki liczą się podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.