Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży przygotowuje się do jubileuszu
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży przygotowuje się do jubileuszu swojego 50-lecia. Rozpoczęła działalność jako Biuro Wystaw Artystycznych wtedy, gdy Łomża stała się stolicą własnego województwa, czyli w 1975 r. i od tamtej pory w różnej formie i w różnych lokalizacjach działa nieprzerwanie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zanim jednak w przyszłym roku galeria świętować będzie tę okrągłą rocznicę, w jej wnętrzach przy ul. Długiej 13 otwarto wystawę zatytułowaną właśnie "Preludium do jubileuszu".
Jej autorką jest Marita Benke - Gajda, a na wernisażu gości przywitała dyrektor Muzeum Północno - Mazowieckiego Paulina Bronowicz - Chojak
Z gośćmi wernisażu rozmawiał Adam Dąbrowski.
Sama autorka tej wystawy, czyli Marita Benke-Gajda nie dotarła na otwarcie, ale zapowiedziała, że przyjedzie do galerii przy ul. Długiej 13 w Łomży na jej finisaż 11.10.
A za tydzień spotykamy się w łomży na premierze "Calineczki" w TLiA.
W tym roku Tykocin świętuje 600-lecie istnienia, a w kalendarzu wydarzeń kulturalnych towarzyszących urodzinom już za kilka dni Festiwal Królewskie Śpiewanie.
Fani tradycji, kultur z całego świata i muzyki folkowej znowu zjadą do Czeremchy. W piątek (25.07) zacznie się tam jubileuszowy 30. EthnoFestiwal Czeremcha Wielu Kultur i Narodów.
Trzy autorki, Monika Janiel, Aleksandra Pluta i Urszula Szymak-Waśkiewicz opowiadają o drodze, od narodzin do śmierci. We Dworze z Bobry Wielkiej oglądać możemy wystawę "Od świtu do zmierzchu".
Muzeum Pamięci Sybiru walczy o nagrodę Wydarzenia Historycznego Roku w konkursie Muzeum Historii Polski. Niemalże do końca sierpnia na głosy internautów w kategorii "edukacja" czeka portal popularnonaukowy Świat Sybiru.
Ten spektakl opowiada o historii mieszkańców wschodniej Polski, którzy po wybuchu I wojny światowej zostali zmuszeni przez władze carskie do ewakuacji w głąb Rosji. Przedstawienie "Bieżeńcy 1915" na podstawie książki Anety Prymaki-Oniszk zaprezentowano w artystycznej stodole Salonu pod Sowami w Tykocinie.
Siła drzemiąca w ziołach to ich właściwości lecznicze, aromat i smak. Mamy je w zasięgu ręki, ale by z nich korzystać potrzebna jest wiedza. Znajdziemy ją w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej na wystawie "Zioła w kulturze ludowej".
Ten międzynarodowy festiwal muzyki, sztuki i folkloru, który narodził się z fascynacji wielokulturowością Podlasia, stał się jednym z większych tego typu wydarzeń w Polsce. W Białymstoku trwa Podlaska Oktawa Kultur.
Ten festiwal od lat wpisuje się w mapę letnich wydarzeń artystyczny Białegostoku. Rozpoczyna się 17. Julliet EM Festival (dawniej Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej). Festiwal adresowany jest do miłośników muzyki dawnej, młodzieży artystycznej i każdego, kto szuka głębszego kontaktu ze sztuką.
Jan Bułhak określił go mianem pierwszego wileńskiego fotografa-pejzażysty oraz prekursora fotografii ojczystej - Józef Czechowicz ceniony był już przez współczesnych.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz