Premiera niezwykłej płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej"

autor: Dorota Sokołowska

27.01.2025, 11:19, akt. 30.01.2025, 10:18

Czternastu muzyków i zespołów z woj. podlaskiego i czternaście różnych wizji naszego regionu - to efekt wyjątkowej płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej". W czwartek (30.01) w Zmianie Klimatu premiera tego wydawnictwa, które powstało dzięki Andrzejowi Bajguzowi, naszemu redakcyjnemu koledze.


źródło: Plajster
źródło: Plajster


0:00
0:00
Podlaskie Metafory w Muzyce - Andrzej Bajguz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Miss God, Szeptucha, VBS&Fiłoń, Swada&Niczos, Ilo&Friends, Biele, Jarmo, Artykoncepcja. Snarky RebelCira / Cirson i Marek Kubik Official, Seasonal feat. Piotr Trypus (Starsabout), Pan Les, Alicja GrabowskaMARMØ i Mutanaum - to artyści, którzy zaprezentowali swoją wersję zabawnych lub głęboko nostalgicznych, bardzo osobistych i prawdziwych odpowiedzi na pytanie: jak brzmi Podlasie?

Artyści zaproponowali swoją interpretację Podlasia, muzycznie sięgając do różnych motywów i bawiąc się stereotypami czy powszechnym odbiorem naszego regionu. W Zmianie Klimatu od 18:00 można będzie spotkać się ze wszystkimi artystami, którzy występują na tej płycie. Będzie kilka jednopiosenkowych koncertów. Wystąpią m.in. Alicja i Rafał Grabowscy, Michał Kamiński i Jarmo, Ilo&Friends, Seasonal. Uroczystość poprowadzi Cezary Chwicewski Wstęp na czwartkowe spotkanie jest bezpłatny.
Płyta będzie dostępna w wersji fizycznej, zostanie także udostępniona w popularnych muzycznych serwisach streamingowych. Oficjalna premiera 3 lutego w Dniu Podlaskiej Muzyki. Wtedy tez specjalny program na naszej antenie poprowadzi Andrzej Bajguz, inicjator płyty.

Na płycie słyszymy kilka języków (wymyślony, podlaski, polski, białoruski, jidisz, angielski, swojacki), poezję, prozę, androgeniczny głos, rap, chóry, fonosferę Puszczy Białowieskiej jako improwizatorki, ptaki, strunowca, amplifikowaną kwaterę stuletnich drewnianych drzwi, rezonator sześciu sopranowych strun, akordeon, kontrabas, skrzypce, ukulele, gitarę akustyczną, elektryczną, basową, perkusję, instrumenty perkusyjne, bęben obręczowy, pianino, klawisze, Moog, elektronikę, harmonijkę ustną, cymbały, dudy..., by w pełni wybrzmiała muzyczna opowieść o nas samych - napisał na profilu społecznościowym Andrzej Bajguz. Nad płytą pracował razem z Markiem Kubikiem. Tekst Ewy Zwierzyńskiej „Podlaskie Intro” z muzyką Jacaszka, Port Mone i Jerzego Osiennika w jego interpretacji otwiera płytę.



Festiwal Królewskie Śpiewanie już wkrótce. Tykocin świętuje 600-lecie


W tym roku Tykocin świętuje 600-lecie istnienia, a w kalendarzu wydarzeń kulturalnych towarzyszących urodzinom już za kilka dni Festiwal Królewskie Śpiewanie.



Od 25 lipca Czeremcha znów stanie się stolicą muzyki folkowej


Fani tradycji, kultur z całego świata i muzyki folkowej znowu zjadą do Czeremchy. W piątek (25.07) zacznie się tam jubileuszowy 30. EthnoFestiwal Czeremcha Wielu Kultur i Narodów.



Trzy autorki, jedna opowieść o ludzkim losie - wystawa w PMKL


Trzy autorki, Monika Janiel, Aleksandra Pluta i Urszula Szymak-Waśkiewicz opowiadają o drodze, od narodzin do śmierci. We Dworze z Bobry Wielkiej oglądać możemy wystawę "Od świtu do zmierzchu".



Historia Sybiru w sieci. Portal popularnonaukowy w prestiżowym plebiscycie


Muzeum Pamięci Sybiru walczy o nagrodę Wydarzenia Historycznego Roku w konkursie Muzeum Historii Polski. Niemalże do końca sierpnia na głosy internautów w kategorii "edukacja" czeka portal popularnonaukowy Świat Sybiru.



"Bieżeńcy 1915". Spektakl o zapomnianej tragedii wschodniej Polski


Ten spektakl opowiada o historii mieszkańców wschodniej Polski, którzy po wybuchu I wojny światowej zostali zmuszeni przez władze carskie do ewakuacji w głąb Rosji. Przedstawienie "Bieżeńcy 1915" na podstawie książki Anety Prymaki-Oniszk zaprezentowano w artystycznej stodole Salonu pod Sowami w Tykocinie.



Zioła w kulturze ludowej - nowa wystawa w podlaskim muzeum


Siła drzemiąca w ziołach to ich właściwości lecznicze, aromat i smak. Mamy je w zasięgu ręki, ale by z nich korzystać potrzebna jest wiedza. Znajdziemy ją w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej na wystawie "Zioła w kulturze ludowej".



Muzyka, taniec i wielokulturowe spotkania. Trwa Podlaska Oktawa Kultur [zdjęcia]


Ten międzynarodowy festiwal muzyki, sztuki i folkloru, który narodził się z fascynacji wielokulturowością Podlasia, stał się jednym z większych tego typu wydarzeń w Polsce. W Białymstoku trwa Podlaska Oktawa Kultur.



Od lat na mapie letnich wydarzeń artystycznych Białegostoku. Rozpoczyna się 17. Julliet EM Festival


Ten festiwal od lat wpisuje się w mapę letnich wydarzeń artystyczny Białegostoku. Rozpoczyna się 17. Julliet EM Festival (dawniej Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej). Festiwal adresowany jest do miłośników muzyki dawnej, młodzieży artystycznej i każdego, kto szuka głębszego kontaktu ze sztuką.



Dzieła Józefa Czechowicza na wystawie w Galerii przy Wiktorii


Jan Bułhak określił go mianem pierwszego wileńskiego fotografa-pejzażysty oraz prekursora fotografii ojczystej - Józef Czechowicz ceniony był już przez współczesnych.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok