Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Przy SP nr 19 w Białymstoku można oglądać wystawę "Białystok idealnie" Patryka Wikalińskiego
Białystok to opowieść. Nie jedna - lecz wiele, splecionych z obserwacji, emocji i wyobrażeń. Czasem uchwyconych wprost, a czasem przefiltrowanych przez osobistą wrażliwość twórcy. Białostocka Galeria Sleńdzińskich zaprasza nas na Osiedle Piasta. Tam, na placu szkoły podstawowej stanęły plansze z pracami Patryka Wikalińskiego - fotografa, którego minimalistyczne kadry zyskały uznanie w Polsce i za granicą.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Twórca wraca do Białegostoku, by podczas swojej drugiej indywidualnej wystawy pokazać jego kolorową wersję Białegostoku.
A dlaczego jego prace można oglądać właśnie tam? Tłumaczy to Patryk Wikaliński - artysta, z którym rozmawiała Dorota Sokołowska.
Warto zobaczyć te dwadzieścia fotografii, które nie tylko dokumentują, ale opowiadają. O mieście. O czasie. O twórcy. O tym, że czasem idealne miejsce istnieje na granicy koloru i światła.
W tym roku Tykocin świętuje 600-lecie istnienia, a w kalendarzu wydarzeń kulturalnych towarzyszących urodzinom już za kilka dni Festiwal Królewskie Śpiewanie.
Fani tradycji, kultur z całego świata i muzyki folkowej znowu zjadą do Czeremchy. W piątek (25.07) zacznie się tam jubileuszowy 30. EthnoFestiwal Czeremcha Wielu Kultur i Narodów.
Trzy autorki, Monika Janiel, Aleksandra Pluta i Urszula Szymak-Waśkiewicz opowiadają o drodze, od narodzin do śmierci. We Dworze z Bobry Wielkiej oglądać możemy wystawę "Od świtu do zmierzchu".
Muzeum Pamięci Sybiru walczy o nagrodę Wydarzenia Historycznego Roku w konkursie Muzeum Historii Polski. Niemalże do końca sierpnia na głosy internautów w kategorii "edukacja" czeka portal popularnonaukowy Świat Sybiru.
Ten spektakl opowiada o historii mieszkańców wschodniej Polski, którzy po wybuchu I wojny światowej zostali zmuszeni przez władze carskie do ewakuacji w głąb Rosji. Przedstawienie "Bieżeńcy 1915" na podstawie książki Anety Prymaki-Oniszk zaprezentowano w artystycznej stodole Salonu pod Sowami w Tykocinie.
Siła drzemiąca w ziołach to ich właściwości lecznicze, aromat i smak. Mamy je w zasięgu ręki, ale by z nich korzystać potrzebna jest wiedza. Znajdziemy ją w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej na wystawie "Zioła w kulturze ludowej".
Ten międzynarodowy festiwal muzyki, sztuki i folkloru, który narodził się z fascynacji wielokulturowością Podlasia, stał się jednym z większych tego typu wydarzeń w Polsce. W Białymstoku trwa Podlaska Oktawa Kultur.
Ten festiwal od lat wpisuje się w mapę letnich wydarzeń artystyczny Białegostoku. Rozpoczyna się 17. Julliet EM Festival (dawniej Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej). Festiwal adresowany jest do miłośników muzyki dawnej, młodzieży artystycznej i każdego, kto szuka głębszego kontaktu ze sztuką.
Jan Bułhak określił go mianem pierwszego wileńskiego fotografa-pejzażysty oraz prekursora fotografii ojczystej - Józef Czechowicz ceniony był już przez współczesnych.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz