Pielgrzymki na św. Górę Grabarkę 14.08.2022

14 sierpnia 2022

Pielgrzymka z Sokółki na św. Górę Grabarkę, 12.08.2022, fot. Anna Petrovska
Pielgrzymka z Sokółki na św. Górę Grabarkę, 12.08.2022, fot. Anna Petrovska



0:00
0:00
| Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mają do pokonania ponad 150 km. Z Sokółki na św. Górę Grabarkę podążają pielgrzymi . Trasa wędrówki wiedzie m.in. przez  Wierzchlesie, Królowy Most, Narew, Czyże, Saki oraz Milejczyce. Na miejsce pielgrzymi dotrą 17 sierpnia. Idą by się pomodlić, podziękować Bogu, wielu niesie też krzyże, na których wypisują imiona najbliższych. W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy także o białoruskiej sztuce współczesnej. Powiemy również o działalności kursów "Mova nanova" w Warszawie.

Dzieje miejscowości Narew i jej okolic kryją wiele tajemnic. Jedną z nich jest Góra na której stał zamek Królowej Bony. Upływ ponad 500 lat zatarł ślady po znamienitych grodach u stóp rzeki Narew. Zatarciu uległy także związki królowej z miasteczkiem – dziś googlując „Górę Bony”, poczytamy o grodzisku w Starej Łomży. A o Narwi tyle co nic. Jednak mieszkańcy pamiętają o swojej historii i śladach Królowej Bony. Włoska reformatorka bywała tu i przyczyniła się do rozwoju miejscowości.

Zaprasza Anna Petrovska


25. jubileuszowa „Siabrouskaja Biasieda” w Gródku już w najbliższą sobotę 20.07.2025


Już w najbliższą sobotę 26 lipca nad zalewem w Zarzeczanach k. Gródka odbędzie się jubileuszowa 25. „Siabrouskaja Biasieda”, która co roku przyciąga wielu fanów białoruskiej muzyki. W tym roku Gminne Centrum Kultury postanowiło także zapewnić szereg innych atrakcji, w tym gwiazdę wieczoru Cleo. W audycji „Pad znakam Pahoni” na imprezę zaproszą dyrektor GCK Magdalena...



Rękodzieło, które łączy pokolenia 18.07.2025


"Cudowna moc rękodzieła łącząca społeczność lokalną" to projekt w gminie Orla, dzięki któremu można poznać tajniki dawnych rzemiosł i rękodzieła. To cykl warsztatów rękodzielniczych związanych z dekoracją nie tylko wiejskich, ale i współczesnych domów, do codziennego życia wiejskiego. W audycji Pod znakiem Pogoni opowiemy o nietypowych warsztatach...



Wakacje z końmi w gminie wiejskiej Hajnówka 17.07.2025


Konie, które kiedyś były u prawie każdego gospodarza, dziś na wsiach hodują nieliczni. Dzięki inicjatywie wójta gminy, Stowarzyszenia Reditus i stadniny z Hryniewicz Dużych, we wsiach naokoło Hajnówki można nie tylko oglądać te zwierzęta, ale i na nich pojeździć. Ostatnio taka okazję mieli mieszkańcy Borysówki.



Etno-Centrum Świtanak z Wilna 16.07.2025


W audycji opowiemy o działalności Etno-Centrum Świtanak w Wilnie. Porozmawiamy także o Wolnym Białoruskim Uniwersytecie.



Wyszywanki z białoruską symboliką 15.07.2025


Wybrzmiały już ostatnie akordy Festiwalu Przebudzonych Tutaka, który od pięciu lat odbywa się w uroczysku Boryk koło Gródka na Białostocczyźnie. Jednak wszyscy, którzy tam byli, jeszcze długo będą wracać wspomnieniami do tych aktywności, których w tym roku było szczególnie dużo.



Piknik rodzinny "Waliłka" 14.07.2025


To oddolna inicjatywa mieszkańców, KGW Teraz Waliły i Leona Tarasewicza. We wsi Waliły odbył się piknik rodzinny "Waliłka". Były konkursy, wspólna integracja, koncerty i zabawa. W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy także z uczestnikami 5 edycji Festiwalu Przebudzonych TUTAKA.



Białorusini z całego świata na Festiwalu TUTAKA 13.07.2025


To największa impreza z kulturą i muzyką białoruską poza Białorusią. W Gródku koło Białegostoku trwa Festiwal Przebudzonych TUTAKA. Gromadzi on coraz więcej przedstawicieli diaspory białoruskiej, którzy musieli emigrować po represjach reżimu Aleksandra Łukaszenki. Na piątej edycji Festiwalu TUTAKA w Gródku wystąpili białoruscy artyści i artyści z Podlasia. W programie...



Wystartował Festiwal TUTAKA 11.07.2025


W Gródku wystartował Festiwal TUTAKA. Piąta edycja imprezy obfituje w koncerty, dyskusje, spektakle, wykłady, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. W audycji – relacja z niektórych piątkowych wydarzeń i pierwsze wrażenia uczestników.



Konsultacje społeczne dotyczące planu gospodarowania Puszczą Białowieską 10.07.2025


W tym tygodniu rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące planu gospodarowania Puszczą Białowieską. We wtorek (8.07) w Białowieży autorzy projektu spotkali się z samorządowcami z puszczańskich gmin. Największe kontrowersje budzi podział puszczy na cztery strefy. W audycji „Pad znakam Pahoni” poznamy argumenty „za” i „przeciw”.




 
 

Prowadzący:

Rafał Androsiuk
Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok