Lasy po pożarach i wiatrołomach – co dalej? Rozmowa z ekspertką

7 maja 2025

Ewa Zin, fot. Miłka Malzahn
Ewa Zin, fot. Miłka Malzahn



0:00
0:00
Z dr Ewą Zin rozmawia Miłka Malzahn | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Miłka Malzahn rozmawia z dr Ewą Zin z Zakładu Lasów Naturalnych Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) w Białowieży. 

Pochylimy się nad tematem lasów i terenów zielonych dotkniętych katastrofami naturalnymi, takimi jak wielkie pożary czy niszczycielskie wiatrołomy. Dowiemy się, jak lasy, także te badane przez naukowców z Podlasia, reagują na te trudne momenty i jak możemy im pomóc w powrocie do równowagi. A to pozwala zrozumieć, jak lasy i jak ludzie mogą radzić sobie z takimi wstrząsami.

Rozmowa jest także doskonałą okazją, aby przybliżyć międzynarodowy projekt RE-ENFORCE. To ważna inicjatywa, w której Instytut Badawczy Leśnictwa w Białowieży aktywnie uczestniczy, a celem projektu jest wypracowanie skutecznych, opartych na naturze rozwiązań (Nature-Based Solutions) wspierających odbudowę zdegradowanych lasów w Europie Środkowej w obliczu zmian klimatu. Wiedza i doświadczenie płynące z badań są nieocenione w tym międzynarodowym projekcie.


Augustów w zgodzie z naturą


Augustów jednoznacznie kojarzy się z wodą. Jeziora, rzeki i kanały są jego nieoderwalnym elementem. Latem są miejscem kąpieli, a poza sezonem łowiskiem dla rybaków. Cały rok stanowią ostoję dla dzikiego ptactwa.



Leśne przedszkola dla szczęśliwych dzieci


Nauka obliczyła, że spędzanie nawet 80 proc. czasu na świeżym powietrzu, w naturalnym otoczeniu, jest kluczowe dla rozwoju dzieci. W leśnych przedszkolach maluchy uczą się szacunku do przyrody, rozwijają samodzielność i kreatywność poprzez swobodną zabawę i eksplorację otoczenia.



"Marszomaniacy" z Bielska Podlaskiego


W Bielsku Podlaskim wzrasta zainteresowanie chodzeniem z kijkami Nordic walking. Do aktywności na świeżym powietrzu od ponad roku przyciąga mieszkańców klub "Marszomaniacy", który jest sekcją bielskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.



Teatr i edukacja ekologiczna: "Kto pierwszy w las"


Zapraszamy do fascynującego świata teatru ekologicznego, rozmawiając z twórcami spektaklu dla dzieci "Kto pierwszy w las" - Magdaleną i Patrykiem Ołdziejewskimi. To opowieść o tym, jak sztuka może stać się narzędziem do budowania świadomości ekologicznej i uczyć o pięknie oraz kruchości otaczającej nas przyrody.



Jak mądrze i bezpiecznie korzystać z ziół, które rosną tuż obok nas?


W audycji "W zgodzie z naturą” Anna Auron-Wasilewska rozmawia z Anną Czeremchą – zielarką, edukatorką i miłośniczką dzikiej roślinności.



SupraśLAS. Jak dbać o nasze podlaskie skarby?


Spacer, rower, relaks... Lasy to nasze płuca i miejsca do rekreacji. Ale czy wiemy, jak nimi zarządzać, by służyły nam jak najlepiej?



Co robić z łąkami wiźnieńskimi?


Ekolodzy chcieliby powrotu do natury sprzed wieków, rolnicy do tej sprzed kilkudziesięciu lat. Chodzi o tzw. łąki wiźnieńskie, które znalazły się na obszarach objętych ostatnio unijną normą GAEC 2.



Suwalski Park Krajobrazowy to idealne miejsce na ucieczkę od miejskiego zgiełku


Suwalski Park Krajobrazowy to prawdziwa perła przyrody, oferująca szeroki wachlarz atrakcji dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku i lokalnej kultury. Eksplorować ten teren można piechotą lub rowerem korzystając z wyznaczonych szlaków i ścieżek.



Jak wybrać zdrowe świece i mydła?


Wielkanocny stół to nie tylko smakowite dania, ale też detale tworzące atmosferę. Często są to świece - dodające ciepła, nastroju, a czasem i leśnej woni. Ale czy zawsze zdrowo? O ile o potrawy pytamy dietetyków, tym razem pod lupę bierzemy świece. Czy wybierając je, możemy być bliżej natury?




 
 

Prowadzący:

Anna Auron-Wasilewska
Iza Kosakowska
Miłka Malzahn
Eugeniusz Ryżyk
Areta Topornicka



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok