Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie podziękowali za ocalenie miasta - mija 35 lat od wypadku pociągu przewożącego chlor [zdjęcia]

Białostoczanie podziękowali za ocalenie miasta - mija 35 lat od wypadku pociągu przewożącego chlor [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

9.03.2024, 07:39, akt. 14:49

Mieszkańcy i władze Białegostoku wspominali dramatyczne wydarzenia i dziękowali za ocalenie miasta. Mija 35 lat od katastrofy pociągu z chlorem.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Białostoczanie podziękowali za ocalenie miasta - mija 35 lat od wypadku pociągu przewożącego chlor - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

9 marca 1989 roku na kolejowym nasypie przy ulicy Poleskiej w Białymstoku przewróciły się cztery wagony ze śmiercionośnym chlorem, z pociągu towarowego jadącego z ZSRR do NRD . Każda cysterna zawierała kilkadziesiąt ton ciekłego chloru. Przyczyną wypadku było pęknięcie szyny, która była zakwalifikowana do wymiany już cztery lata przed katastrofą.

Wykolejone wagony przewróciły się łagodnie na nasyp kolejowy, kilkadziesiąt metrów przed wiaduktem. Gdyby wypadek nastąpił na wiadukcie, cysterny spadłyby z dużej wysokości na jezdnię i - prawdopodobnie - by się rozszczelniły, a chlor po wydostaniu się ze zbiorników utworzyłby trującą chmurę. 

Gdyby silnie trujący gaz wydostał się z przewróconych cystern, ofiar śmiertelnych byłyby tysiące. Mimo dużego zagrożenia nie doszło wówczas do wycieku i zatrucia. Wielu mieszkańców Białegostoku w kategorii cudu traktuje to, że do wycieku wówczas nie doszło i nie było ofiar.

Po wypadku zmieniły się zasady transportu takich niebezpiecznych ładunków przez miasto, są też one monitorowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.



"Groza w cysternach" - Lecha Pilarskiego



Uroczystości w rocznicę ocalenia miasta rozpoczęły się w południe przy nasypie kolejowym przy ulicy Poleskiej, gdzie doszło do wypadku.


Spotykamy się po to, aby podziękować opatrzności za uratowanie miasta, tak jak większość uważa, że był to swego rodzaju cud. Ale również podziękować ludziom, strażakom, specjalistycznym ekipom, które zostały sprowadzone z Płocka, aby podnieść te cysterny w taki sposób, aby nie doszło do ich rozszczelnienia - mówi prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.


Służby ratunkowe wielokrotnie - przy okazji rocznic tego wypadku - podkreślały, że zagrożenie było wtedy duże, ale nie doszło do wycieku chloru i zatrucia, a akcja ratunkowa była najtrudniejszą w historii tych służb w regionie.

źródło: PAP | red: sk, gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


34. rocznica ocalenia Białegostoku po wykolejeniu się pociągu z chlorem [zdjęcia]

9.03.2023, 14:02

W czwartek (9.03) mijają 34 lata od wypadku cystern z ciekłym chlorem, które wykoleiły się na torach w Białegostoku.





ZNAJDŹ NAS







Ślubowanie policjantów w Białymstoku, 18.09.2024, fot. Podlaska Policja
POLICJA
24.04.2025, 07:08, akt. 07:17

Więcej chętnych niż wolnych miejsc













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok