Radio Białystok | Wiadomości | Władze i mieszkańcy Białegostoku oddali hołd Sybirakom

Władze i mieszkańcy Białegostoku oddali hołd Sybirakom

autor: Marcin Gliński

21.06.2025, 14:23, akt. 14:48

Władze państwowe i samorządowe, działacze Związku Sybiraków, przedstawiciele służb mundurowych upamiętnili w sobotę (21.06) w Białymstoku ofiary dwóch masowych deportacji obywateli polskich na Wschód, dokonane przez Sowietów w czerwcu 1940 i 1941 roku. Wieńce i kwiaty składano przy pomniku - Grobie Nieznanego Sybiraka.

Białostocki Grób Nieznanego Sybiraka, 21.06.2025, fot. Marcin Gliński
Białostocki Grób Nieznanego Sybiraka, 21.06.2025, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Władze i mieszkańcy Białegostoku oddali hołd Sybirakom - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białostocki Grób Nieznanego Sybiraka to jedyny w kraju taki pomnik. Jego najważniejszą częścią jest wysoki krzyż, przy którym są złożone urny z prochami nieznanych osób, które zginęły na terenie byłego ZSRR. Na murze wokół pomnika znajdują się tablice poświęcone osobom ważnym dla środowiska sybirackiego.


To jest bardzo ważne, żeby w dzisiejszym, współczesnym świecie nie relatywizować zbrodni. Trzeba głośno mówić o tym, kto był katem i kto był ofiarą. W tym wypadku katem był Związek Radziecki i wszyscy włodarze, którzy to zaplanowali, a z drugiej strony ofiarami byli mieszkańcy Rzeczypospolitej, także województwa i miasta, w którym dzisiaj żyjemy - mówił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Edukacja i przestroga dla młodego pokolenia

Pamiętamy o tym, tym bardziej, że Białystok to miejsce, które jest szczególnie predystynowane do tego, aby obchodzić właśnie pamięć "Golgoty Wschodu", czyli tych, którzy tam cierpieli na nieludzkiej ziemi - powiedział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.


Zwrócił uwagę, że z terenów wschodnich II RP wywieziono najwięcej osób. W Białymstoku jest Muzeum Pamięci Sybiru, przypominające tragiczną historię tamtych lat. Prezydent Truskolaski zwracał uwagę, że uroczystości to nie tylko pamięć o tych, którzy "nie zasłużyli na cierpienia", ale i lekcja historii dla młodych ludzi.


Pamiętajmy o tym, że ani pokój, ani wolność, ani demokracja nie są dane raz na zawsze. Musimy o tym przypominać, szczególnie właśnie młodym pokoleniom, żeby szanowały te wartości - mówił Tadeusz Truskolaski.


W tym roku przypada 85. rocznica trzeciej masowej deportacji i 84. rocznica czwartej deportacji, którą przerwał wybuch wojny Niemiec z ZSRR.


Trzecia deportacja - dramat bieżeńców i inteligencji

Historycy przypominają, że trzecia akcja deportacyjna (ostatnia z trzech przeprowadzonych w 1940 roku) objęła głównie tzw. bieżeńców, czyli uciekinierów spod okupacji niemieckiej, wśród których dwie trzecie stanowili Żydzi. Ofiarami tej wywózki stało się wielu przedstawicieli inteligencji, m.in. lekarze i ludzie nauki. Trafili na Syberię.

Jak powiedział dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński, była to tzw. deportacja sanitarna - Sowieci wywozili osoby z dużych miast na ziemiach wschodnich przez nich okupowanych, bo brakowało mieszkań dla sowieckich urzędników, którzy mieli tam przybyć.


Czwarta deportacja - przerwana przez wybuch wojny

Ostatnia, czwarta deportacja, zaczęła się 20 czerwca 1941 roku - w przeddzień wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej. Była wymierzona w rodziny i osoby związane z deportowanymi wcześniej grupami ludności. Akcja zaczęła się w krajach nadbałtyckich i tam została przeprowadzona do końca - na ziemiach polskich przerwał ją wybuch wojny. 

- Tu, na dawnych ziemiach kresowych II RP Sowieci nie zdążyli dokończyć tej czwartej deportacji - dodał prof. Wojciech Śleszyński.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Reportaż "Syberyjskie Fatum" premierowo w Muzeum Pamięci Sybiru [zdjęcia]

13.06.2025, 18:46

Dźwiękową podróż w czasie i po różnych zakątkach świata zaproponowało wspólnie Polskie Radio Białystok oraz Muzeum Pamięci Sybiru. Ścieżki bohaterów reportażu Aleksandry Sadokierskiej wiodą nie tylko przez Syberią i Polskę, ale też Włochy, Japonię czy Nową Zelandię.


"Syberyjskie fatum" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

14.06.2025, 12:00

Życie kolejnych pokoleń rodziny Zieleniewskich naznaczone jest trudnym doświadczeniem Syberii.


Wspomnienia Sybiraka w interpretacji Adama Woronowicza - w Radiu Białystok powstaje audiobook [zdjęcia, wideo]

16.04.2025, 13:00

To wspomnienia Sybiraka, żołnierza Armii Andersa. Pełne bólu, łez wzruszenia, ale też refleksji i śmiechu. W Polskim Radiu Białystok powstaje audiobook "Życiorys pisany przez historię" Romualda Lipińskiego.





ZNAJDŹ NAS






W miejscowości Modzele-Wypychy samochód osobowy zderzył się z pociągiem relacji Białystok-Ostrołęka, 20.07.2025, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
20.07.2025, 20:45, akt. 21.07.2025, 08:57

Kolejny wypadek na torach pod Łomżą [zdjęcia]


Korek na S61, fot. Słuchacz
ŁOMŻA
20.07.2025, 19:26, akt. 21.07.2025, 11:44

Obwodnica Łomży - pod koniec września














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok