Radio Białystok | Wiadomości | 81. rocznica akcji "Burza". Białystok oddał hołd bohaterom
Oddali hołd tym, którzy walczyli o wyzwolenie ziem polskich z rąk Niemców w obliczu nadciągającej armii sowieckiej. W Białymstoku żołnierze i przedstawiciele lokalnych władz wzięli udział w uroczystości z okazji 81. rocznicy akcji "Burza".
Akcja "Burza" trwała od stycznia 1944 r. do stycznia 1945 r. W woj. podlaskim rozpoczęła się w lipcu 1944 r. Jej dowódcą był ppłk Władysław Liniarski "Mścisław", ówczesny dowódca okręgu Białystok AK, a obecny patron wojsk 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Podczas wtorkowych (1.07) uroczystości pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podkreślał, że warto pamiętać o bohaterach.
Każdego pierwszego lipca spotykamy się pod pomnikiem po to, aby przypomnieć o tym największym zrywie niepodległościowym polskiego państwa podziemnego największej armii w okupowanej Europie. Chcemy pamiętać o bohaterach - także tych z województwa podlaskiego. O Liniarskim, ale nie tylko - także o władzach cywilnych, które ujawniły się w związku z akcją "Burza" - o wojewodzie i prezydencie miasta. Polityka pamięci, polityka historyczna jest bardzo ważna, bo nie da się budować współczesnej tożsamości społeczeństwa i narodu bez odwoływania się do tej przeszłości - mówi wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
W ramach akcji "Burza" w naszym regionie przeprowadzono blisko 200 działań bojowych, w których wzięło udział około 7 tys. żołnierzy.
Za tydzień będzie ważna rocznica w historii Polski. 14 lutego 1942 r. narodziła się Armia Krajowa - to zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, powstały właśnie tego dnia z przemianowania Związku Walki Zbrojnej rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego
Mieszkańcy Łap uczczą w piątek (11.10) 71. rocznicę śmierci majora Kazimierza Kamińskiego ps. "Huzar". M.in. przedstawiciele władz samorządowych, ale też uczniowie i inni mieszkańcy złożą kwiaty i zapalą znicze przy tablicy upamiętniającej pokazowy proces zasłużonego żołnierza i jego podkomendnych.
Będzie około 80 inicjatyw w kraju i poza granicami. W Białymstoku Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował w wtorek (13.02) cykl wydarzeń w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą akcji "Burza".