Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski weekend pełen smaków nie tylko kulinarnych. Zobacz, gdzie warto być

Podlaski weekend pełen smaków nie tylko kulinarnych. Zobacz, gdzie warto być

autor: Areta Topornicka, Iza Kosakowska, Marcin Gliński, Rafał Androsiuk

4.07.2025, 11:20, akt. 14:46

Poranki zaczynamy od jogi, a potem szukamy w Knyszynie królewskiego serca, smakujemy regionalnych potraw w Augustowie i podpatrujemy jak Mistrz Polski w Carvingu radzi sobie z owocami i warzywami. Muzycznie mamy wybór pomiędzy Folk Festiwal i Rock na bagnie. Atrakcji w ten weekend (5-6.07) nie zabraknie.

Fot. Maciej Korsan/mat.pras
Fot. Maciej Korsan/mat.pras



Plenerowa joga w Białymstoku


W sobotę (5.07) będzie można odprężyć się pod gołym niebem. Na dachu Opery i Filharmonii Podlaskiej odbędą się zajęcia z jogi. Początek o 11:00, a wstęp jest bezpłatny.

Podobne spotkania odbędą się w kolejne soboty lipca - 12,19 i 26. Zaprasza Fundacja Rodziny Czarneckich.

Inne zajęcia z jogi odbywają się też w te wakacje w ogrodach dolnych przy Pałacu Branickich. Prowadzi je profesjonalna instruktorka Ania Chomczyk, czyli Joginka w podróży.


Terminy zajęć z jogi z Anią Chomczyk:

5.07 (sobota 9:00-10:15)

12.07 (sobota 9:00-10:15)

19.07 (sobota 9:00-10:15)

26.07 (sobota 9:00-10:15)

2.08 (sobota 9:00-10:15)

9.08 (sobota 9:00-10:15)

16.08 (sobota 9:00-10:15)

23.08 (sobota 9:00-10:15)

31.08 (niedziela 9:00-10:15)



IX Ogólnopolskie Targi "Polska smakuje" w Augustowie


To jedno z największych wydarzeń w regionie promujących żywność wysokiej jakości. 

W Augustowie w sobotę (5.07) odbędzie się IX edycja Ogólnopolskich Targów "Polska smakuje". W programie m.in. pokazy i warsztaty kulinarne, pokaz pieczenia sękacza, degustacje sezonowych owoców i regionalnych produktów, a także animacje i strefa zabaw dla dzieci. 

Mistrz Polski w Carvingu, czyli rzeźbieniu w owocach i warzywach Grzegorz Gniech zaprezentuje swoje umiejętności, a imprezę uświetni występ zespołu Narwianie. 

Początek imprezy o 12:00 na placu Zygmunta Augusta.



Widowisko plenerowe i spacer "Poszukajmy serca króla Zygmunta Augusta w Knyszynie


Burmistrz Knyszyna i Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne zapraszają na wyjątkowy spacer z okazji Święta Gminy Knyszyn i upamiętnienia kolejnej rocznicy urodzin oraz śmierci króla Zygmunta Augusta.

Uczestnicy wydarzenia wspólnie poszukają królewskiego serca, wysłuchają ciekawy opowieści, spróbują regionalnego przysmaku nazwanego knyszem, a na koniec będą mogli posłuchać muzyki tradycyjnej, granej na harmonii pedałowej i skrzypcach. 

Początek spaceru w sobotę o 19:00 przy wejściu na cmentarz żydowski w Knyszynie.



Folk Festival w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej


MaRuna, Dzikie Ziele, Starosielskie, Bractwo Śpiewacze, Czeremszyna i Jakub Dubik wystąpią w niedzielę podczas Folk Festivalu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. 

Oprócz muzyki na odwiedzających imprezę czekać będą Koła Gospodyń Wiejskich, stoiska z rękodziełem, warsztaty i atrakcje dla dzieci. 

Początek w niedzielę o 13:00.



Wykład o królach polskich w Tykocinie


W niedzielę o 14:00 w Domu Talmudycznym w Tykocinie odbędzie się wykład pt. "Królowie Polscy a Tykocin. Historia Związków Monarchii z Miastem". 

Uczestnicy będą mogli prześledzić historię rozwoju pierwotnej osady, która z czasem przekształciła się w znaczący ośrodek, odgrywający kluczową rolę w czasach panowania Jagiellonów. 

Organizatorzy wydarzenia opowiedzą, jak królowie, tacy jak Zygmunt August i Władysław IV Waza, uczynili Tykocin jednym z najważniejszych ośrodków władzy. 

Nie zabraknie również opowieści o dalszych losach miasta, od epoki czasów Branickich, aż po współczesne inicjatywy na rzecz ochrony i zachowania jego cennego dziedzictwa historycznego.



"Rock na bagnie" w Goniądzu


W piątek (4.07) zaczyna się w Goniądzu 15. edycja festiwalu "Rocku na bagnie", tuż przy brzegu Biebrzy. 

Tegoroczną gwiazdą będzie brytyjski zespół Discharge grający hardcore punk. Grupa zainspirowała wiele innych zespołów, m.in. Metallicę, Sepulturę, czy polską Moskwę. Inne zagraniczne gwiazdy to The Toasters z USA, Ignite czy Booze&Glory.

Imponująco zapowiada się także polska obsada festiwalu na czele z Armią, która ma powrócić do swojej pierwszej płyty, wystapia też Farben Lehre i Sexbomba, a także Pornografia i Abaddon. Dla miłośników melodyjnej alternatywy zagrają Komety. 

W sumie przez dużą scenę przewinie się 21 zespołów.

Podczas imprezy będzie też można uzyskać porady psychologa z grupy Pomocownia. 

Odbędzie się także turniej w piłkarzyki, zorganizowany przez Ełcki Klub Futbolu Stołowego. 

Godłem festiwalu jest łoś, którego można spotkać też osobiście w najbliższej okolicy Goniądza.

Program imprezy



Festiwal "Między wierszami" w Supraślu


Ten Festiwal łączy różne dziedziny sztuki: teatr, film, muzykę i literaturę. Trwa prawie miesiąc i jest jednym z ciekawszych wydarzeń kulturalnych w regionie. To festiwal "Między wierszami" w Supraślu.

Kuratorem Festiwalu " Między wierszami" jest Rafał Gąsowski, aktor i reżyser Teatru Wierszalin

Już w piątek (4.07) premierowo Turlajgroszek", legendarne przedstawienie Teatru Wierszalin w odnowionej formie.

A w sobotę (5.07) na ulice Supraśla wyjdą aktorzy, by recytować wiersze o 15:00 przy ul. 3 Maja.

W niedzielę (6.07) o 20:00 zobaczymy spektakl "Helena" w reżyserii Magdaleny Dąbrowskiej. To prawdziwa historia dziadków reżyserki. opowiedziana głosem jej 93-letniej babci. Podróż, w którą bohaterka zabiera widza jest autentyczna, zabawna i wzruszająca. Bardzo intymna i jednocześnie zaskakująco uniwersalna.

Szczegółowy program festiwalu "miedzy wierszami" na stronie Teatru Wierszalin.



Bieg Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej


W sobotę (5.07) w Mikaszówce, już po raz trzeci, odbędzie się Bieg Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

To forma oddania hołdu ofiarom jednej z najtragiczniejszych i wciąż nie do końca wyjaśnionych tragedii po II wojnie światowej, od której w tym roku mija równo 80 lat.

Zawodnicy mają możliwość biegu na dwóch dystansach. Pierwszym jest Bieg Pro Memoria na symboliczne 1945 metrów, natomiast Bieg Główny Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej to około 23 kilometry.

Oba biegi rozpoczną się około godz. 12.30 przy kościele św. Marii Magdaleny w Mikaszówce. Poprzedzi je msza święta  o godz. 11.15.

W ramach wydarzenia o godz.10 zaplanowano także uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary Obławy Augustowskiej, która zawiśnie na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury w Płaskiej.

Dla chętnych przewidziano również udział w spacerze po cmentarzu parafialnym w Mikaszówce, podczas którego przewodnik przybliży historię obławy. Dostępne będą również stoiska edukacyjne oraz wystawa tematyczna przygotowana przez Oddział IPN w Białymstoku.

Wszystko zakończy się wręczeniem symbolicznych medali uczestnikom obu biegów.

Całe wydarzenie objęte jest patronatem prezydenta RP.



6. edycja Festiwalu Wigrosfera


Koncert plenerowy na leśnej polanie i klimatyczne dźwięki w zabytkowym kinie Bałtyk - rozpoczyna się 6 edycja Festiwalu Wigrosfera. 

Trzydniowe wydarzenie rozpocznie się w piątek (4.07) na łące w Czerwonym Folwarku od koncertu Secret Set w wykonaniu Pawła Kapicy i Roshko Brothers. 

W tym roku także zaproszeni artyści zagrają m.in. w nieczynnym od lat kinie Bałtyk. 

Gwiazdą drugiego dnia festiwalu będzie gwiazda europejskiej sceny ambient Niklas Paschburg.

Także w kinie Bałtyk wystąpi multiinstrumentalistka, Olga Markowska łącząca elektronikę z dźwiękiem cytry i wiolonczeli. 

Festiwal zakończy niedzielny koncert młodej kompozytorki, pianistki, aranżerki i dyrygentki Hani Derej.



Dwie Noce Kupały 


W sobotę (5.07) wieczorem w amfiteatrze w Białowieży Kupalle, czyli kupalski korowód, koncerty białoruskich zespołów z Podlasia, łowienie wianków, pokaz fajerwerków i zabawa taneczna z zespołem As. Początek o 18:30.

A w niedzielę (6.07) kolejna Noc Kupały - tym razem w Narewce. W tamtejszym amfiteatrze wystąpią zespoły z Podlasia i Litwy. W programie również: kupalski korowód, konkurs na najładniejszy wianek, podsumowanie pleneru rzeźbiarskiego i ognisty performance. Początek imprezy o 17:30.



Jarmark Żubra


W niedzielę (6.07) między 13:00 a 22:00 Jarmark Żubra w parku miejskim w Hajnówce. Wśród atrakcji m.in: degustacja kuchni regionalnej, warsztaty rękodzielnicze, kiermasze z rzemiosłem artystycznym i podlaskimi przysmakami, konkursy i strefa zabaw dla dzieci. A do tego muzyka grana aż na trzech scenach.

Program Jarmarku Żubra: 

Amfiteatr i Park Miejski w Hajnówce
niedziela. godz. 13:00-22:00

  • Sztuka ludowa
  • Rzemiosło artystyczne
  • Warsztaty rękodzielnicze
  • Kuchnia regionalna
  • Konkursy
  • Strefa zabaw dla dzieci

Scena plenerowa godz. 13:00
Wystąpią: LASKOWIANKI z Laskowca Starego, Zespół Pieśni HDK ECHO PUSZCZY, CEGIEŁKI z Lewkowa, ŚWITANOK z Litwy, WERWOCZKI z Orli, CHÓR MIASTA HAJNÓWKA, CZYŻOWIANIE, Świetłana Malesa, Studio Piosenki HDK, RUCZAJOK z Białowieży, MAŻORETKI SHOCK, ORLANIE z Orli, Chór Leśników, KAŁASKI z Białegostoku, Zespół Tańca Ludowego PRZEPIÓRKA, RECZAŃKA z Koźlik

Scena w strefie relaksu godz. 17:30
Koncert Orkiestry Dętej OSP Hajnówka i Orkiestry „Svente” z Jurbarkas (Litwa)

Scena amfiteatru godz. 18:20
Koncerty: Obraz Kontrolny, Guzowianki, Dawid Szymczuk Band
oraz zabawa taneczna z zespołem PRYMAKI



Zlot Fire and Truck Show w Szczuczynie


W Szczuczynie w piątek rozpoczyna się zlot Fire and Truck Show. Do miasta przyjeżdżają właściciele nietypowych i przebudowanych samochodów ciężarowych, a także wozy strażackie. Można je oglądać na parkingu przed Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur. 

W sobotę o 10:00 wozy strażackie przejadą paradą ulicami Szczuczyna. W czasie zlotu odbędą się m.in. mistrzostwa operatorów żurawi leśnych, a także konkursy i koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie TEDE. 



20. zlot motocyklowy w Jedwabnem


W Jedwabnem w piątek o 17:00 rozpoczyna się jubileuszowy, 20. zlot motocyklowy. Swój udział w imprezie zapowiedzieli fani jednośladów z całej Polski. 

Na sobotę na godz. 15:00 zaplanowana jest msza święta i poświęcenie motocykli. A o 16:00 rozpocznie się wielka parada po drogach powiatu łomżyńskiego. Wieczorem na scenie wystąpią lokalne zespoły. Organizatorzy przygotowali też konkursy dla uczestników zlotu. 

Impreza potrwa do niedzieli.



Dzień otwarty Czerwonego Bagna


To część obchodów 100-lecia ochrony Czerwonego Bagna, które obecnie jest na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Z tej okazji w niedzielę przyrodnicy organizują dzień otwarty przy Leśniczówce Grzędy i zapraszają na wyjątkową wycieczkę po szlakach i ścieżkach przy strefach ścisłej ochrony. 

Wyjście na szlak zaplanowane jest na 8:30 w niedzielę spod leśniczówki. Wycieczka potrwa do 4 godzin, dlatego trzeba się do niej dobrze przygotować - czyli, na przykład, zabrać ze sobą dużo wody, odpowiednie buty i ubranie. 

Udział w spacerze jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej się zapisać. Szczegółowe informacje są na profilu Biebrzańskiego Parku Narodowego w mediach społecznościowych.

| red: at, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok