Radio Białystok | Wiadomości | Rzecznik MSWiA: chcemy, by kontrole na granicach wewnętrznych były jak najmniej uciążliwe

Rzecznik MSWiA: chcemy, by kontrole na granicach wewnętrznych były jak najmniej uciążliwe

4.07.2025, 15:10, akt. 15:24

Kontrole na granicach wewnętrznych z Niemcami i Litwą mają odbywać się w sposób jak najmniej uciążliwy dla obywateli - mówił w piątek (4.07) rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. Dodał, że "dyskomfortu" nie powinni odczuć przede wszystkim Polacy pracujący za zachodnią granicą.

Rzecznik prasowy MSWiA Jacek Dobrzyński na konferencji prasowej w Krynkach, 4.07.2025, fot. Marcin Gliński
Rzecznik prasowy MSWiA Jacek Dobrzyński na konferencji prasowej w Krynkach, 4.07.2025, fot. Marcin Gliński

Sytuacja na granicy wschodniej

Podczas briefingu prasowego w Placówce Straży Granicznej w Krynkach Jacek Dobrzyński przekazał, że przebywa na granicy wschodniej od czwartku (3.07), gdzie odwiedził placówki Straży Granicznej. 


Odwiedzałem żołnierzy i funkcjonariuszy, rozmawiałem z nimi. Jest tutaj przede wszystkim spokojnie i bezpiecznie - dodał. 


Jak poinformował, minionej doby doszło tam do 70 prób przejścia na stronę polską, ale wszystkie "skutecznie zostały zatrzymane i do żadnego przejścia nie doszło".


Jestem pewny i przekonany, że praca naszych żołnierzy i funkcjonariuszy doprowadzi do takiej stabilizacji też na granicy zachodniej - dodał, nawiązując do przywrócenia od poniedziałku 7 lipca czasowych kontroli na granicy z Niemcami i Litwą.


Minimalizacja uciążliwości dla obywateli

Rzecznik MSWiA zaznaczył, że "ma to odbywać się jak najmniej uciążliwie dla Polaków". Jak dodał, "dyskomfortu" nie mogą odczuć "szczególnie Polacy, którzy pracują na granicy zachodniej, którzy mieszkają przy granicy zachodniej, a pracują w Niemczech". 


Strefa Schengen jest wielkim darem i komfortem wywalczonym przez ostatnie lata i to jest bardzo mocno doceniane przez Polaków, dlatego zależy nam na tym, żeby te uciążliwości były jak najmniejsze - powiedział.


Jednocześnie Jacek Dobrzyński zaznaczył, że "nie możemy sobie na to pozwolić", żeby osoby, które przechodzą na stronę niemiecką, były cofane do Polski.


Szczegóły czasowych kontroli

Kontrole mają zostać przywrócone na 30 dni - od 7 lipca do 5 sierpnia. Jacek Dobrzyński powiedział, że "jest możliwość, jeśli będzie taka potrzeba, przedłużenia tego czasu", a ewentualną decyzję podejmie szef MSWiA.

Rzecznik MSWiA podkreślił, że przy przekraczaniu granicy Schengen obowiązuje posiadanie dokumentu - dowodu osobistego lub paszportu. Dodał, że granicę będzie można przekraczać tylko w miejscach opisanych w przepisach. 


Przechodzenie ścieżkami leśnymi czy duktami leśnymi, czy w innych miejscach, niż opisane, jest niedopuszczalne i prawem niedozwolone - dodał.


Powody wprowadzenia kontroli

Szef rządu Donald Tusk wyjaśnił we wtorek, że tymczasowe przywrócenie kontroli na tych granicach jest konieczne, by zredukować niekontrolowane przepływy migrantów.

Zakres tej kontroli ma być dostosowany do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa w związku z „wystąpieniem poważnego zagrożenia nielegalną imigracją”.

W uzasadnieniu do rozporządzenia podano, że potrzeba przywrócenia kontroli wynika z analizy sytuacji migracyjnej. Z danych MSWiA wynika, że od 1 stycznia do 29 czerwca 2025 r. na odcinku granicy polsko-białoruskiej zanotowano 15 022 próby jej nielegalnego przekroczenia. Z tej liczby ok. 5 proc. osób pokonało barierę lub w innym miejscu przekroczyło granicę i nie zostało ujętych bezpośrednio na linii granicy państwowej. Resort podkreśla, że presja na granicę polsko-białoruską zmalała, ale wzrosła na Litwie i Łotwie.

Według MSWiA służby litewskie odnotowały ponad trzykrotny wzrost presji migracyjnej, a służby łotewskie - ponad dwukrotny. To zaś przekłada się na wzrost liczby cudzoziemców zatrzymywanych na granicy Polski z Litwą. W tym roku, do 29 czerwca, polska Straż Graniczna zatrzymała tam 412 cudzoziemców – to liczba zbliżona do zatrzymanych w całym zeszłym roku (432).

Na granicy polsko-niemieckiej od 1 stycznia do 29 czerwca br. zanotowano ponad 4,6 tys. nielegalnych wjazdów do Republiki Federalnej Niemiec. Najwięcej dokonali ich obywatele Ukrainy (ok. 40 proc.). Pozostałe osoby pochodziły m.in. z Afganistanu, Somalii, Syrii, Gruzji i Kolumbii.

Według danych MSWiA ponad 850 migrantów, którzy w tym roku nielegalnie wjeżdżali z Polski do Niemiec, to osoby z historią podróży przez Białoruś.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Wojewoda spotkał się z samorządowcami i służbami. Tematem organizacja kontroli na granicy polsko-litewskiej

3.07.2025, 20:51

W czwartek (03.07) wojewoda podlaski Jacek Brzozowski spotkał się z przedstawicielami służb oraz samorządowcami z powiatów - sejneńskiego, augustowskiego oraz suwalskiego. Tematem rozmów była organizacja kontroli na granicy polsko-litewskiej, które mają rozpocząć się 7 lipca.


Wojewoda podlaski: Kontrole na granicy z Litwą będą selektywne i jak najmniej uciążliwe

2.07.2025, 18:25

Nie każda osoba i samochód, które od 7 lipca będą przekraczać granicę polsko-litewską będzie sprawdzana. Kontrole będą selektywnie typowane przez Straż Graniczną - poinformował w środę (2.07) wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Polska przywraca kontrolę na granicach z Niemcami i Litwą. Znane są szczegóły rozporządzenia

2.07.2025, 12:53

Kontrole na granicach z Niemcami i Litwą zostaną przywrócone od 7 lipca do 5 sierpnia - wynika z opublikowanego w środę (2.07) projektu rozporządzenia MSWiA. Na polsko-niemieckiej granicy działać będzie 50 przejść granicznych, a na polsko-litewskiej - 13 przejść.


Premier: przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą

1.07.2025, 13:45

Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą. Ze względów organizacyjnych decyzja wejdzie w życie w poniedziałek 7 lipca - poinformował we wtorek (1.07) premier Donald Tusk.





ZNAJDŹ NAS






W miejscowości Modzele-Wypychy samochód osobowy zderzył się z pociągiem relacji Białystok-Ostrołęka, 20.07.2025, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
20.07.2025, 20:45, akt. 21.07.2025, 08:57

Kolejny wypadek na torach pod Łomżą [zdjęcia]


Korek na S61, fot. Słuchacz
ŁOMŻA
20.07.2025, 19:26, akt. 21.07.2025, 11:44

Obwodnica Łomży - pod koniec września














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok