Radio Białystok | Wiadomości | Dom Pamięci Obławy Augustowskiej otwiera drzwi dla zwiedzających
Dom Pamięci Obławy Augustowskiej to nowe miejsce na muzealnej mapie województwa podlaskiego. W najbliższą sobotę (12.07) w Augustowie - w 80. rocznicę tej zbrodni - uroczyste otwarcie wystawy.
Dom Pamięci mieści się w "Domu Turka" - budynku o wyjątkowo trudnej historii. Po II wojnie światowej mieścił się tu Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W podziemiach działał areszt, w którym brutalnie przesłuchiwano i torturowano więźniów, również zatrzymanych podczas Obławy Augustowskiej - podkreśla historyk, dr Łukasz Faszcza z Instytutu Pileckiego.
Kamienica zawdzięcza swoją nazwę popularnej cukierni prowadzonej przed II wojną światową przez bośniackiego imigranta zwanego "Turkiem". Instytut Pileckiego w 2021 roku kupił tę zrujnowaną wówczas kamienicę od prywatnego właściciela po latach walki lokalnej społeczności o ochronę tego zabytku.
Obława Augustowska - nowe muzeum w 80. rocznicę zbrodni
Budynek został odrestaurowany i dostosowany do funkcji muzealnych. Udało się ocalić liczne napisy świadczące o przetrzymywaniu w piwnicach "Domu Turka" ludzi związanych z polskim podziemiem niepodległościowym. Na ścianach można przeczytać, imiona, nazwiska, daty czy napisy "Boże ratuj mnie".
Obława Augustowska, nazywana Małym Katyniem, była zakrojoną na szeroką skalę operacją przeprowadzoną w lipcu 1945 roku przez wojska NKWD i Smiersz, wspierane przez funkcjonariuszy UB, MO oraz żołnierzy LWP. Miała ona na celu likwidację podziemia niepodległościowego na Suwalszczyźnie i Augustowszczyźnie.
Szacuje się, że zatrzymano wówczas nawet 7000 osób. Los około 600 z nich do dziś pozostaje tajemnicą - zostali zamordowani i pochowani w nieznanym do dziś miejscu. To największy akt terroru komunistycznego na ziemiach polskich po zakończeniu II wojny światowej.
Program oficjalnych uroczystości otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej