Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej. Głównym punktem otwarcie Domu Pamięci
W sobotę (12.07) w 80. rocznicę Obławy Augustowskiej oficjalnie zostanie otwarty Dom Pamięci upamiętniający wydarzenia z lipca 1945 roku. Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej będą trwały przez cały tydzień (12-19.07).
Będą to między innymi gra terenowa, śpiewanki patriotyczne, czy wspólne zapalenie "światełka pamięci”. Harmonogram obchodów przedstawiono w czwartek (10.07) podczas konferencji prasowej. Wzruszenia z powstania placówki nie kryły obecne rodziny ofiar obławy.
Otwarcie poprzedzi uroczyste odczytanie nazwisk. Cały tydzień obchodów będzie zawierał wiele ciekawych wydarzeń. Odbędą się dwie debaty naukowe. Zaplanowaliśmy kuratorskie zwiedzanie wystawy z panem doktorem Łukaszem Faszczą. Zakończymy koncertem 19 lipca w amfiteatrze nad Jeziorem Necko - mówiła pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego do spraw upamiętnienia Obławy Augustowskiej Aleksandra Czerobska.
Myślę, że dziś kończy się pewien etap walki o pamięć. Wprawdzie nie osiągnęliśmy tego ostatecznego etapu, czyli znalezienia miejsca pochówku ofiar Obławy Augustowskiej, ale opowiadanie o tym jest niemniej ważne. Badanie to jest popularyzowanie, ale także i upamiętnianie - dodał dyrektor Instytutu Pileckiego profesor Krzysztof Ruchniewicz.
Te miejsce jest dla mnie ważne, ponieważ dotyczy mojej rodziny, zwłaszcza po tych cierpieniach i po tym co on robił. Na wystawie będzie jakaś ilustracja przedstawiająca jak aresztują i przesłuchują mojego stryja - mówiła Jolanta sołtys, bratanica Wacława Sobolewskiego.
Miejsce te na pewno będzie jednym z najważniejszych, które mieszkańcy województwa oraz turyści będą musieli zobaczyć. Placówka ta w dużej mierze dopełnia historię naszego regionu oraz miejsc pamięci - zauważył marszałek województwa Łukasz Prokorym.
Obława Augustowska to operacja wojskowa przeprowadzona przez NKWD i Armię Czerwoną w lipcu 1945 roku na terenie Suwalszczyzny. Jej celem było zlikwidowanie polskiego podziemia niepodległościowego, w szczególności oddziałów Armii Krajowej.
Szacuje się, że zatrzymano wówczas nawet 7000 osób. Los około 600 z nich pozostaje tajemnicą - zostali zamordowani i pochowani w nieznanym miejscu.
Polskie Radio Białystok wspólnie z IPN i Polskim Radiem Olsztyn zrealizowało słuchowisko "Obława". W niedzielę, 13 lipca będzie je można wysłuchać na naszej antenie, a w następny piątek (18 lipca) w Gibach.