Radio Białystok | Wiadomości | Weekendowe imprezy w regionie - od gotowania po żeglowanie

Weekendowe imprezy w regionie - od gotowania po żeglowanie

autor: Paweł Wądołowski, Ryszard Minko

12.07.2025, 07:22, akt. 08:28

Kabarety, regaty i lekcje odpowiedzialnego spacerowania w lesie – to niektóre weekendowe atrakcje w regionie, które poleca Polskie Radio Białystok.

"Nadbużańskie Ziołowe Spotkania" w Korycinach, fot. Wojciech Szubzda
"Nadbużańskie Ziołowe Spotkania" w Korycinach, fot. Wojciech Szubzda




30. Mazurskie Lato Kabaretowe Mulatka w Ełku


Zaczynamy od kabaretów, bo dla fanów zabawnych skeczy w ten weekend wydarzeń nie zabraknie. Od czwartku trwa 30. Mazurskie Lato Kabaretowe Mulatka, które odbywa się w Ełckim Centrum Kultury i jest jednym z największych przeglądów kabaretowych w Polsce. Impreza odbywa się w amfiteatrze nieopodal malowniczego jeziora Ełk. W gronie prowadzących i występujących prawdziwe gwiazdy kabaretu – Tomasz Jachimek, Artur Andrus czy Łowcy.B i Hrabi. Część pokazów można obejrzeć za darmo, choć na większość obowiązują bilety.


11 lipca, piątek

"Piękna trzydziestoletnia" - scenariusz Tomasz Jachimek

Amfiteatr | godz. 20:00 | bilety

Artur Andrus – prowadzenie

Kabaret K2

Łowcy. B

Ireneusz Krosny

Tomasz Jachimek

Kabaret Czesuaf

Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn – oprawa muzyczna


12 lipca, sobota

Sala kameralna | godz. 15:00 | wstęp wolny

Tomasz Nowaczyk – spotkanie autorskie dla dzieci

Park Muzyczny | godz. 17.00 | wstęp wolny

Pan Ząbek – pokaz iluzji dla dzieci

Amfiteatr | godz. 20:00 | bilety

Hrabi – Crime Story „Zbrodnia w hotelu! Kto zginie, zanim się obali” 


13 lipca, niedziela

Sala kameralna | godz. 16:00 | wstęp wolny

Tomasz Jachimek – spotkanie autorskie

Stand up | sala widowiskowa | godz. 18:00 | bilety: 50 zł

Prowadzący: Tomasz Jachimek

Tomasz Nowaczyk

Mieszko Minkiewicz

Paulina Potocka

Wojtek Fiedorczuk


Kabarety można będzie też zobaczyć w Mielniku podczas IX Nadbużańskiej Nocy Kabaretowej.

11 lipca w piątek o godz. 18 w Amfiteatrze Topolina w Mielniku przy ul. Brzeskiej wystąpią:

KABARET FIFA RAFA, KABARET POMOŻE, KABARET KONKUBENCI, KABARET CHYBA. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.



Suwałki Blues Festiwal 2025 


Uriah Heep, KULT, Wojciech Cugowski i Organek - to gwiazdy, które zagrają na Suwałki Blues Festiwal 2025, który odbywa się do 12 lipca w Suwałkach. Zagrają też: Nocna Zmiana Bluesa, Piotr Nalepa i Blues Pills.

Suwałki Blues Festiwal 2025 odbędzie się po raz osiemnasty. Potrwa trzy dni. W tym czasie na czterech scenach głównych odbędą się koncerty plenerowe, a na mniejszych scenach koncerty akustyczne.

Zaplanowano także śniadania bluesowe, Suwałki Blues Drift 2025, paradę motocykli i koncert na mobilnej platformie.

Gwiazdą główną imprezy będzie legendarna brytyjska grupa Uriah Heep, która zagra w sobotę wieczorem na scenie głównej przy ratuszu. To brytyjski zespół progresywno-hardrockowy, utworzony w 1969 roku, jeden z prekursorów heavy metalu. 

Za szczytowe osiągnięcie Uriah Heep uważa się album "Look at Yourself", którego wydanie stało się właściwym początkiem sławy grupy. Od czasu odejścia wokalisty Davida Byrona ich popularność malała. Dziś wokalistą jest Bernie Shaw.



Festiwal Przebudzonych TUTAKA - Gródek, 10-13 lipca


W Gródku koło Białegostoku do niedzieli trwa Festiwal Przebudzonych TUTAKA. To największa impreza z kulturą i muzyką białoruską poza Białorusią. Na piątej edycji Festiwalu TUTAKA w Gródku wystąpią białoruscy artyści: Alaksandr Pamidorau, Naviband, Dzieciuki, Daj Darohu, a także z Podlasia: Ilo&Friends, Berek czy Maxim i Oliczka. W programie też spektakl, dyskusje czy warsztaty. 



Szkoła odpowiedzialnego spacerowania w Nadleśnictwie Dojlidy - sobota, 12 lipca, w godz. 10-13


Podczas wyprawy z leśnikiem uczestnicy dowiedzą się, jak korzystać z lasu odpowiedzialnie i z poszanowaniem przyrody, jakie zagrożenia mogą pojawić się w terenie leśnym i jak sobie z nimi radzić. Udział w wyprawie jest bezpłatny, zbiórka przed siedzibą nadleśnictwa przy ul. 1000-lecia Państwa Polskiego 75 w Białymstoku. W programie także pokazy służb mundurowych oraz edukacyjna gra trenowa. Konieczne odpowiednie obuwie przystosowane do wędrówek leśnych i adekwatny do pogody strój. Można też zabrać własny prowiant na przewidziany piknik i ognisko.



"Bitwa regionów" w Lipsku - sobota, 12 lipca, godz. 12.30


Na placu za Plebanią odbędzie się pierwszy etap kulinarnego konkursu „Bitwa regionów” organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. „Odpust teściowych w Lipsku” będzie okazją do poznania regionalnych smaków, kultywowania tradycji kulinarnych oraz wspólnego spotkania. Wstęp wolny.



XV Nadbużańskie Ziołowe Spotkania w Korycinach, gmina Grodzisk - 13 lipca 2025 r., godz. 13


Inna odsłona „Bitwy regionów” odbędzie się też podczas Nadbużańskich Ziołowych spotkań w Korycinach. Poza konkursem kulinarnym w programie wydarzenia znalazł się też m.in. przegląd regionalnych kapel i śpiewaków, pokaz pieczenia sękacza czy warsztaty edukacyjne – zioła, ogień, zaklęcia. Na zakończenie przewidziano nadbużańską potańcówkę. 

W programie przewidziano:

- otwarcie wydarzenia,

- rozpoczęcie konkursu kulinarnego "Bitwy regionów",

- wyróżnienie zasłużonych zbieraczy ziół,

- Przegląd Regionalnych Kapel i Śpiewaków,

- pokaz pieczenia sękacza

- konkurs szybkości zbierania ziół,

-  warsztaty edukacyjne „Kupalnocka” - zioła, ogień i zaklęcia”  

- nadbużańska potańcówka - wstęp wolny.



XXIV Regaty Żeglarskie "Bezpieczne Wakacje na Jeziorze Rajgrodzkim" 2025 – 12 lipca, sobota


Załogi z całego województwa wystartują w regatach żeglarskich "Bezpieczne Wakacje" na jeziorze Rajgrodzkim. Impreza rozpoczyna się o 11:00 w sobotę w pobliżu przystani przy ulicy Szkolnej. Zawodnicy wystartują w dwóch klasach: Omegą Standard i Optymist. Starsi będą mogli wystartować w kilka wyścigach walcząc o indywidualne tytuły. A młodsi będą rywalizowali o laury dla swoich klubów. 

Regaty potrwają do 15:00. A organizuje je Klub Żeglarski "Zefir". 

Patronat medialny nad imprezą ma Polskie Radio Białystok.



Dni Grajewa - 12 lipca, sobota; 13 lipca, niedziela


Przez dwa dni mieszkańcy Grajewa będą świętowali dni miasta. W tym roku są one podzielne na dwie części. W sobotę jest dzień muzyczny. Od 17:30 na scenie przy Grajewskiej Izbie Historycznej wystąpią, miedzy innymi lokalni artyści. A gwiazdą wieczoru będzie Dawid Kwiatkowski.

Na niedzielę zaplanowany jest dzień rodzinno-rekreacyjny. Przez cały dzień, od 10:00, będą prezentowane kuchnie z różnych stron świata. O 11:00 rozpoczyna się V sztafeta grajewska. Organizatorzy przygotowali też warsztaty, zabawy i animacje, a o 18:00 rozpocznie się potańcówka na świeżym powietrzu.

Patrona nad imprezą ma Polskie Radio Białystok.



Rajd Turystyczno-Nawigacyjny pojazdów zabytkowych JakTajmer - 13 lipca, niedziela


To składający się z dwóch elementów event dla miłośników zabytkowej motoryzacji. Pierwszym będzie tradycyjny Rajd Turystyczno-Nawigacyjny, który wystartuje spod Muzeum Motoryzacji i Techniki na ul. Węglowej w Białymstoku, a metę będzie miał w Supraślu. Drugim będzie Zlot Pojazdów Zabytkowych w Supraślu.  Wszystko odbędzie się 13 lipca. Kulminacyjnym miejscem będzie Amfiteatr w Supraślu 



„Od świtu do zmierzchu – obrzędowość rodzinna” – nowa wystawa czasowa w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej


Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano w niedzielę, 13 lipca na godz. 14 we dworze z Bobry Wielkiej. Wydarzeniu będą towarzyszyć pieśni tradycyjne w wykonaniu śpiewaczki Julii Piech oraz pokazy wykonywania wianków. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Wystawa „Od świtu do zmierzchu” to opowieść o drodze, jaką przebywa człowiek od chwili narodzin po śmierć. Dawniej najważniejszym momentom tej drogi towarzyszyły rytuały, których, szczególnie na wsi, bezwzględnie przestrzegano. Zwyczaje i obrzędy jednoczyły mieszkające pod jednym dachem, wielopokoleniowe rodziny. Podtrzymywanie tradycji dawało ich członkom poczucie bezpieczeństwa i ładu, łagodziło niepokój związany z tym, co niezbadane. 

W obrzędach ważną rolę odgrywały konkretne przedmioty, takie same, mimo upływu lat. Były to m.in.: łóżko (miejsce porodu, konania, łoże małżeńskie) czy stół, przy którym celebrowano uroczystości, i te radosne, i smutne. Przy nim odbywało się przyjęcie z okazji chrztu, uczta weselna, poczęstunek po śmierci bliskiej osoby. Oprócz jedzenia, nieodłącznym elementem każdego poczęstunku był alkohol, którym wznoszono toasty za pomyślność nowo narodzonego dziecka, młodej pary czy bezpieczną drogę w zaświatach tych, którzy odeszli. Ważną rolę w tych momentach przejścia odgrywały określone potrawy, stosowne do okazji stroje, ale też przedmioty codziennego użytku, które nabierały wówczas szczególnego znaczenia, jak okulary czy modlitewnik, które wkładano zmarłemu do trumny. Zarówno w momencie narodzin, jak też ślubu i śmierci, człowiekowi towarzyszyły rośliny, przede wszystkim zioła (napary mające ułatwić poród, wianek i bukiet panny młodej, okadzanie zmarłego dymem z ziół). 

Autorki, Monika Janiel, Aleksandra Pluta i Urszula Szymak-Waśkiewicz, skupiły się na obrzędach rodzinnych towarzyszących narodzinom, zawarciu małżeństwa oraz śmierci, charakterystycznych dla mieszkańców wsi północno-wschodniej Polski, uwzględniając różnice  w zwyczajach dwóch żyjących obok siebie społeczności – katolickiej i prawosławnej. 

Większość wykorzystanych na wystawie przedmiotów pochodzi ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, część udostępniły osoby prywatne. W aranżacji przestrzeni ważne miejsce zajmują fotografie archiwalne, na których uwieczniono chrzciny, wesela i pogrzeby. Niektóre z nich, powiększone, pełnią funkcję tła. 

Wystawę będzie można oglądać do połowy października. Będą jej towarzyszyć związane z tematem wydarzenia – dyskusje i warsztaty rodzinne. 



Car Festival – 13 lipca 2025, Stadion Miejski w Białymstoku


Impreza ma charakter dużego zlotu – uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje samochody, wziąć udział w licznych konkursach i rywalizacjach motoryzacyjnych. Na miejscu nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin – przewidziane są animacje i strefa zabaw dla dzieci, strefa gastronomiczna, stoiska tematyczne i wiele innych niespodzianek. Głównym celem wydarzenia jest nie tylko integracja miłośników motoryzacji i dobra zabawa, ale przede wszystkim zebranie środków na cel charytatywny. Organizatorzy zapraszają wszystkich – zarówno pasjonatów motoryzacji, jak i tych, którzy chcą spędzić ciekawy dzień w pozytywnej atmosferze i wesprzeć szczytny cel.



Piknik rodzinny w Klepaczach – niedziela, 13 lipca, od godz. 13


Zabawy z animatorami, stoiska promocyjne, pokazy zabytkowych samochodów i motocykli – to i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających podczas rodzinnego festynu w Klepaczach. Na terenie zielonym przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Klepaczach już od godz. 13, czekać będzie wiele interesujących aktywności, w tym m.in.: prezentacja sprzętu strażackiego i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, pokaz sprawności psów oraz rozstrzygniecie konkursu plastycznego dla dzieci. Najmłodszych z pewnością ucieszą dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżki konne, czy kreatywne aktywności przygotowane przez animatorów z centrum kultury. Pod okiem instruktora będzie można skorzystać z gry w szachy wielkoformatowe, a dla tych potrzebujących wytchnienia organizatorzy przygotują specjalną strefę relaksu, gdzie czekać będzie ciekawa literatura. 

Część artystyczna festynu również zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Na scenie pojawią się lokalne zespoły folklorystyczne – m.in. Klepaczanki, a także duet Juliusz Kublik (harmonia pedałowa) i Julia Piech (skrzypce). Natomiast w wieczornej odsłonie wydarzenia wystąpią gitarzyści Robert Jankowski i Jacek Dębicki, a gwiazdą wieczoru będzie zespół Talip Dance&Disco.

Jedną z ważniejszych inicjatyw towarzyszących festynowi będzie możliwość honorowego oddania krwi – w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Miejsko- Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz OSP Klepacze i Koło Gospodyń Wiejskich „Razem lepiej”.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Podlaskie.




| red: tk, gl, at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Białystok gra w planszówki. Startuje cykl spotkań międzypokoleniowych

8.07.2025, 16:13

Grali już w gry w klubie i bibliotece, ale na świeżym powietrzu - w parku - jeszcze nie. Teraz się to zmieni, bo od najbliższego weekendu (13.07) rusza cykl niedzielnych spotkań z grami planszowymi, w które będzie można pograć w białostockich parkach - Konstytucji 3 Maja i Antoniuk.


Targi "Polska Smakuje" w Augustowie przyciągnęły miłośników regionalnych smaków

7.07.2025, 12:08

Kilkudziesięciu regionalnych producentów zaprezentowało się podczas targów „Polska smakuje”, które odbyły się w weekend w Augustowie. Na Rynku Zygmunta Augusta mieszkańcy oraz turyści mogli zakupić między innymi miody, swojskie wędliny, pieczywo czy domowej roboty sery.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok