Radio Białystok | Wiadomości | Dom Pamięci Obławy Augustowskiej oficjalnie otwarty

Dom Pamięci Obławy Augustowskiej oficjalnie otwarty

autor: Marta Sołtys

12.07.2025, 00:32, akt. 13.07.2025, 14:22

Na takie miejsce rodziny ofiar czekały 80 lat. W sobotę (12.07), w okrągłą rocznicę wydarzeń z lipca 1945 roku oficjalnie otwarto Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.

Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, 12.07.2025, fot. Marta Sołtys
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, 12.07.2025, fot. Marta Sołtys


0:00
0:00
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej.- relacja Marty Sołtys | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mieści się on w zabytkowej kamienicy przy ulicy 3 Maja 16, w miejscu gdzie przetrzymywane oraz torturowane były ofiary tej zbrodni.


Nie zdążyłam pożegnać się ze swoim ojcem, bo sowieccy żołnierze nie dali nam na to czasu. Uświadomiliśmy sobie, że nasi bliscy już nigdy nie wrócą. Została nam jednak nadzieja, że chociaż odnajdziemy ich groby. Dzięki wam jest szansa, że kiedy nas zabraknie, ta tragedia nie stanie się jedynie zapiskiem w podręczniku do historii. Prosimy, byście nie ustawali w poszukiwaniu miejsc ich pochówku – mówiła Helena Cieńko, córka Wincentego Kozakiewicza.

 

Latem 1945 roku tysiące Polaków zostało aresztowanych. Bardzo wielu z nich zniknęło bez śladu. To, co się tu wówczas rozpoczęło, nie było przypadkowe. Była to największa masowa zbrodnia popełniona na cywilach w Europie po II wojnie światowej. Mówienie o tej zbrodni to nasz obowiązek. Dom Pamięci Obławy Augustowskiej stanie się strażnikiem pamięci i symbolem pielęgnowania prawdy historycznej – dodała minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.  

 

Żyjemy w czasach, gdy odchodzą ostatni świadkowej czarnej dekady lat 40. XX wieku. Pamięć o przyczynach tamtych wydarzeń nie może jednak odejść wraz z nimi. Nie może również zostać zamknięta w publikacjach. Muszą ją podtrzymywać aktywni i zaangażowani ludzie. Potomkowie ofiar oraz wszyscy z nas. Powinni robić to z szacunku dla poległych czy pomordowanych, jak i z obowiązku, by przemoc nigdy nie powróciła – zaznaczył profesor Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Instytutu Solidarności i Męczeństwa im. Witolda Pileckiego.


Doradca prezydenta Paulina Malinowska-Kowalczyk przeczytała list Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości. Prezydent podkreślił w nim, że obława augustowska była „planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni, bo nie uznali zniewolenia za wyzwolenie”. Dodał, że jedyną winą ofiar była „wierność wolnej Polsce – niezależnej także od Moskwy”.


Nowoczesne muzeum powstało w zabytkowej kamienicy, zwanej Domem Turka. Nazwę tę budynkowi nadali mieszkańcy, ponieważ w obiekcie przed II wojną znajdowała się cukiernia, którą prowadził pochodzący z Turcji Kiamil Takosod. 

Podczas wojny stacjonowali tam zarówno Niemcy, jak i Rosjanie. Kamienica była siedzibą NKWD i to w niej przetrzymywane oraz katowane były osoby zatrzymane podczas obławy augustowskiej.

W 2021 roku budynek od prywatnego właściciela zakupił Instytut Pileckiego. Po gruntownym remoncie umiejscowił w nim muzeum.

Obchody 80. rocznicy obławy augustowskiej będą trwały przez cały tydzień. Zakończą się sobotnim koncertem w amfiteatrze.

Natomiast w niedzielę (13.07) o godz. 17 na naszej antenie premierę będzie miało słuchowisko „Obława”, zrealizowane przez nasze radio wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Polskim Radiem Olsztyn. Odsłuchać będzie można je także w piątek (18.07) w Gibach.

| red: tk, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


"Zginęli, bo byli Polakami" - uroczystości 80. rocznicy obławy w Gibach

12.07.2025, 16:08

W lipcu 1945 roku zginęły setki osób, głównie mieszkańców naszego regionu. Do dziś ustalono nazwiska około 600 ofiar, choć liczba zabitych była znacznie większa. W sobotę (12.07) w Gibach odbyły się obchody 80. rocznicy obławy augustowskiej - największej zbrodni komunistycznej po II wojnie światowej na ziemiach polskich.


Augustów. Wystawa o Obławie w centrum miasta

12.07.2025, 07:04

Ma to przybliżyć i dosłownie przedstawić wydarzenia sprzed 80 lat. Na Rynku Zygmunta Augusta stanęły w piątek (11.07) ogromne zdjęcia, ukazujące sceny Obławy Augustowskiej. A w sobotę (12.07), w okrągłą rocznicę wydarzeń z lipca 1945 roku oficjalnie został otwarty Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.


Dom Pamięci Obławy Augustowskiej otwiera drzwi dla zwiedzających

9.07.2025, 09:59

Dom Pamięci Obławy Augustowskiej to nowe miejsce na muzealnej mapie województwa podlaskiego. W najbliższą sobotę (12.07) w Augustowie - w 80. rocznicę tej zbrodni - uroczyste otwarcie wystawy.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok