Radio Białystok | Wiadomości | Białystok odda hołd ofiarom masowej egzekucji w Lesie Bacieczkowskim
Upamiętnią ofiary niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. W Białymstoku członkowie kilku podlaskich stowarzyszeń i środowiska patriotyczne organizują we wtorek (15.07) uroczystość, w której wspominać będą cywili, którzy zginęli w trakcie drugiej wojny światowej.
Wydarzenie rozpocznie się o 18:00 mszą święta w kościele pw. św. Faustyny Kowalskiej. Godzinę później pod pomnikiem w miejscu masowych straceń w Lesie Bacieczkowskim uczestnicy uroczystości zapalą znicze.
Już po raz ósmy zapraszamy białostoczan na uroczystość upamiętnienia ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. Jako białostoczanie powinniśmy pamiętać o mieszkańcach Białegostoku, którzy oddali życie właśnie w imię patriotyzmu - mówi organizator wydarzenia ze Stowarzyszenia "Grupa Wschód" Andrzej Bieluczyk.
Andrzej Bieluczyk dodaje, że to właśnie w Lesie Bacieczkowskim 82 lata temu Niemcy wymordowali białostockie elity.
Niemcy przeprowadzili w lipcu 1943 dużą operację wymordowania polskiej elity. Patriotów, którzy nie zgadzali się z okupacją, którzy byli dla Niemców zagrożeniem. W Lesie Bacieczkowskim zginęli urzędnicy państwowi, nauczyciele, lekarze, ale też żołnierze Armii Krajowej - dodaje Andrzej Bieluczyk.
W Lesie Bacieczkowskim jest kilka jam grobowych, ale dokładnie nie były nigdy zbadane. Szacuje się, że Niemcy podczas kilku egzekucji zabili nawet trzy tysiące białostoczan.
Uroczystości także w Bielsku Podlaskim
Na podobne uroczystości zaprasza starosta bielski. W Bielsku Podlaskim odbędą się we wtorek (15.07) msza święta, modlitwa i wystąpienia z okazji 82. rocznicy mordów w Lesie Pilickim.
Uroczystości rozpoczną się o 16:45 w Mauzoleum Ofiar Barbarzyństwa na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego. O 17:00 rozpocznie się msza święta, a po niej na uroczysku Osuszek w Lesie Pilickim odbędzie się modlitwa i złożenie wieńców i wiązanek pod krzyżem Modlitewnej Pamięci.
15 lipca 1943 roku w niemieckiej akcji likwidacyjnej w Bielsku Podlaskim zginęło w sumie 49 osób - księża, inżynierowie, nauczyciele i urzędnicy.