Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka. Zakończyła się rekrutacja na studia inżynierskie i licencjackie
Prawie 5 tys. chętnych, tylko 1900 miejsc. Zakończyła się rekrutacja na studia inżynierskie i licencjackie na Politechnice Białostockiej. Zainteresowanie uczelnią było w tym roku rekordowe.
Spośród 32 kierunków najpopularniejszymi okazała się informatyka z prawie 450 kandydatami na 180 oferowanych miejsc i budownictwo - 440 kandydatów na 180 miejsc. Natomiast największa konkurencja była na nowopowstałym kierunku data science, gdzie o jedno miejsce walczyło blisko 9 osób.
Teraz przyszli studenci mają 7 dni na dostarczenie dokumentów do Centralnej Komisji Rekrutacyjnej przy ul. Zwierzynieckiej 10.
Od 26 do 29 lipca osoby, które nie zostały zakwalifikowane mogą złożyć dokumenty o przyjęcie na Politechnikę Białostocką w ramach wolnych miejsc.
Kandydaci ostateczną listę przyjętych na studia poznają 31 lipca.
Blisko 1,5 mln zł trafi do trzech największych podlaskich uczelni i Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej. W czwartek (10.07) wicemarszałek województwa podlaskiego podpisał umowy z przedstawicielami szkół wyższych.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest najwyżej notowaną podlaską uczelnią według rankingu Perspektywy. W środę (25.06) opublikowano jego wyniki. Zestawienie przygotowano w trzech kategoriach: uczelnie akademickie, uczelnie zawodowe i kierunki studiów.
Politechnika Białostocka wypadła najlepiej spośród podlaskich uczelni w najnowszym rankingu ScholarGPS 2024. Zajmuje w nim 15. miejsce wśród 44 sklasyfikowanych polskich uczelni. Na 21. miejscu w rankingu znalazł się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, a na 34. Uniwersytet w Białymstoku.
Politechnika Białostocka chce w ten sposób wesprzeć maturzystów, którzy w październiku rozpoczną studia na tej uczelni. Stąd akcja "Akademiki za dobre wyniki", dzięki której 20 nowych studentów będzie mogło przez cały rok akademicki mieszkać w jednym z domów studenta przy ul. Zwierzynieckiej.
Uczelnie i firmy muszą ściślej współpracować, by przygotować młodych ludzi do wejścia na zmieniający się wciąż rynek pracy - takie wnioski płyną z debaty zorganizowanej przez Politechnikę Białostocką.