Radio Białystok | Wiadomości | Zmarł Michał Bałasz. Legendarny architekt miał 102 lata
Był wybitnym architektem i prawdopodobnie jednym z najstarszych, czynnych zawodowo na świecie. W wieku 102 lat zmarł Michał Bałasz.
Michał Bałasz urodził się w Wilnie, swoją pracę zawodową rozpoczął w połowie lat 50. Wtedy też został miejskim architektem w Białymstoku. Później projektował głównie obiekty sakralne.
To właśnie świątynie trwale wpisały się w krajobraz Białegostoku i wielu podlaskich miast. Wśród nich są: Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, Cerkiew Mądrości Bożej i Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, Cerkiew św. Dymitra w Hajnówce czy Kościół Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim.
Do końca był aktywny zawodowo - pisze na swojej stronie Izba Architektów RP.
Uroczystość pogrzebowe architekta Michała Bałasza rozpoczną się w niedzielę (20.07) w Białymstoku. Wystawienie o 16:00 w cerkwi pod wezwaniem Mądrości Bożej - Hagia Sophia przy ul. Trawiastej. Święta Liturgia w tym samym miejscu o 9:00 w poniedziałek, pogrzeb na Cmentarzu Prawosławnym, ul. Wysockiego w Białymstoku.
W poniedziałek (21.07) na naszej antenie o 17:15 i 22:15 powtórzymy reportaż Joanny Sikory "Boskie proporcje", którego głównym bohaterem jest Michał Bałasz.
Jest najstarszym w Polsce i Europie czynnym zawodowo architektem. Michał Bałasz projektuje od połowy lat 50. ubiegłego wieku. Do Białegostoku przyjechał po skończeniu studiów i wojennej zawierusze. Urodził się w Wilnie, w 1923 roku. Kresy, które zostały w nim na zawsze, znalazły odbicie w wielu projektach, głównie sakralnych.
Był jednym z najstarszych w Polsce czynnych zawodowo architektów. Michał Bałasz projektował od połowy lat 50-tych ubiegłego wieku. Do Białegostoku przyjechał po skończeniu studiów i wojennej zawierusze. Urodził się w Wilnie, w 1923 roku. Kresy, które zostały w nim na zawsze, znalazły odbicie w wielu projektach, głownie sakralnych.
Kończy się kolejny etap budowy nowej cerkwi w Białymstoku, na osiedlu Dojlidy Górne. Zwieńczy go w niedzielę (20.08) poświęcenie i ustawienie krzyża na głównej kopule świątyni.