Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Łomża | Głazy z kontrowersyjnymi tablicami przy pomniku w Jedwabnem. Ruszyło śledztwo [wideo]
Będzie śledztwo w sprawie tablic umieszczonych na działce obok symbolicznego pomnika zagłady Żydów w Jedwabnem. Taką decyzję podjęła w piątek (18.07) Prokuratura Rejonowa w Łomży.
11 lipca zapadła decyzja, że prokuratura rozpocznie postępowanie sprawdzające. Jak powiedziała wtedy Polskiemu Radiu Białystok zastępca Prokuratora Rejonowego w Łomży Joanna Czaplicka, nie był to skutek zgłoszenia. A postępowanie było prowadzone "z urzędu" po tym, kiedy prokuratorzy zobaczyli treść tablic.
W piątek (18.07) śledczy już postępowanie wszczęli. Będzie ono prowadzone w sprawie obrazy uczuć religijnych oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych. Dotyczy ono treści tablic, które pojawiły się na głazach na działce, która sąsiaduje z symbolicznym pomnikiem zagłady. Działka należy do prywatnej osoby, ale inicjatorem jej wykupienia i ustawienia tam głazów jest Wojciech Sumliński.
Na tablicach są treści, które podważają udział Polaków w zagładzie Żydów w Jedwabnem, a także sugerują, że Żydzi żyli w symbiozie z Niemcami na okupowanych terenach, czy cieszyli się z utraty niepodległości przez Polskę. Napisy są po polsku i angielsku. W sprawie treści tablic protestował, m.in. Instytut Yad Vashem.
10 lipca 1941 roku doszło do mordu Żydów w Jedwabnem. Zostali zebrani na miejskim Rynku, a 300 osób zamkniętych w stodole i spalonych. Według historyków z Instytutu Pamięci Narodowej odpowiedzialność za zbrodnię ponoszą mieszkańcy Jedwabnego, którzy mieli działać z inspiracji niemieckich żołnierzy.
Do augustowskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez europosła Grzegorza Brauna.
Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła czynności sprawdzające w sprawie tablic ustawionych obok pomnika ofiar w Jedwabnem, które - zdaniem śledczych - mogą nawoływać do nienawiści i obrażać uczucia religijne. Instytut Yad Vashem nazwał działania w Jedwabnem "profanacją prawdy historycznej".
10 lipca 1941 doszło do mordu Żydów w Jedwabnem. Zostali zebrani na miejskim rynku, a 300 osób zamkniętych w stodole i spalonych. Według historyków z Instytutu Pamięci Narodowej odpowiedzialność za zbrodnię ponoszą mieszkańcy Jedwabnego, którzy mieli działać z inspiracji niemieckich żołnierzy.