Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Leśnicy dbają o pszczołę augustowską
Leśnicy z Płaskiej dbają o pszczoły. Konkretnie o cenny gatunek pszczoły augustowskiej, która jest jedną z niewielu zachowanych pierwotnych linii tych owadów miodnych w Europie.
Leśnicy zakończyli właśnie kolejny etap programu ochronnego - czyszczenie kłód i barci.
Jest to tylko jeden element szeregu czynności, jakie podejmują, by zachować ten cenny gatunek. Wspólnie z sąsiednimi nadleśnictwami realizują projekt „Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej rodzimej ostoi pszczoły augustowskiej. LP - lasy pszczołom, pszczoły lasom", W ramach projektu m.in. wykładają paski z lekiem na warrozę. Wartość całego programu wynosi niemal 3 mln zł.
Dzięki temu leśnicy do tej pory mogli m.in. kupić 23 roje pszczoły augustowskiej, dwie fotopułapki oraz 12 uli 55 hoteli, budek i domków dla zapylaczy. Założyli również ogrodzenie i pielęgnowali 15 hektarów remiz - sadów. Wykonali 15 barci i dziewięć kłód bartnych. Na terenie nadleśnictwa powstało 21 hektarów łąk kwietnych oraz 15 oczek wodnych.
Leśnicy po raz pierwszy w tym roku oczyścili kłody i barcie, ale na pewno nie ostatni.
Odsłonięciem tablicy z nazwiskami ofiar uczczono w sobotę (5.07) w Płaskiej 80. rocznicę Obławy Augustowskiej. Na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury uwieczniono ponad 80 mieszkańców gminy, którzy w lipcu 1945 r. zostali aresztowani i wywiezieni w nieznane.
Otrzymali go od kolegów z OSP Augustów – Lipowiec, ponieważ oni kupili sobie nowoczesny wóz strażacki. W czwartek (26.06) pod urzędem miejskim w Augustowie ochotnicy oficjalnie przekazali sobie kluczyki.
Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska w Białymstoku na swojej stronie internetowej opublikowała listę i mapy dotyczące 14 obszarów, na których planowane jest ustanowienie rezerwatów przyrody. To między innymi prawie 264 hektary lasów na granicy gminy Czarna Białostocka i Wasilków czy 16 hektarów Osady Wydmowej w gminie Rutki.