Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | "Obława" - poruszające słuchowisko o tragedii sprzed 80 lat wysłuchane w Gibach
Kilkadziesiąt osób wysłuchało (18.07) w Gibach słuchowiska "Obława", czyli historii o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat. Zgromadzeni mieszkańcy i turyści, nie kryli, że historia ich poruszyła i pozwoliła cofnąć się w czasie. Bo to właśnie często ich przodkowie byli ofiarami aresztowań i wywózek, w których życie straciło kilkaset osób m.in z powiatów sejnieńskiego, suwalskiego i augustowskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Historia zawarta w słuchowisku obejmuje trzy plany. Pierwszy to lipiec 1945 roku, gdy poznajemy nastoletnią dziewczynę - główną bohaterkę. Potem kolejno, ona - już jako starsza pani udziela wywiadu dziennikarce. W ostatniej odsłonie dwaj współcześni młodzi ludzie spróbują rozwikłać zagadkę sprzed 80 lat.
Premiera "Obławy" odbyła się w ubiegłą niedzielę (13.07) w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, który jest współtwórcą tego słuchowiska. Powstało ono także przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Radia Olsztyn.
Rodziny ofiar i mieszkańcy regionu, na którego terenach 80 lat temu aresztowano i wywieziono w nieznanym kierunku kilkaset osób, spotkali się w piątek (18.07) o 19:00 w kościele pw. św. Anny w Gibach, i wspólnie wysłuchali "Obławy" w reżyserii Macieja Mydlaka.
W niedzielę (20.07) przy symbolicznym pomniku ofiar, zaprezentowane będzie widowisko historyczne "Obława Augustowska - lipiec 1945".
To kolejna - po cyklu audycji na antenie Polskiego Radia Białystok, spektaklu i wystawie - inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej przypominająca o zbrodni sprzed 80 lat.
Na takie miejsce rodziny ofiar czekały 80 lat. W sobotę (12.07), w okrągłą rocznicę wydarzeń z lipca 1945 roku oficjalnie otwarto Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
Polskie Radio Białystok - wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Radiem Olsztyn - zrealizowało słuchowisko "Obława".