Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | To była największa zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej
autor: Karol Prymaka
W dniu (12.07) ustawowego Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, w Gibach i Augustowie, rodziny i mieszkańcy regionu upamiętnią tych, którzy oddali swoje życie za wolność ojczyzny.
W Gibach uroczystości rozpoczną się o godz. 11:00 przed Kościołem pw. św. Anny, skąd uczestnicy przejdą na symboliczne Wzgórze Krzyży. Tam zaplanowano m.in apel ofiar obławy, salwę honorową i złożenie kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem. Obchody organizuje Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku.
Natomiast w Augustowie w Domu Turka o 15:00 rozpoczną się oficjalne uroczystości organizowane przez Instytut Pileckiego oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej. O szczegółach mówi Aleksandra Czerobska, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętniania Obławy Augustowskiej.
- Część oficjalna to przemówienia i występ Łukasza Karaudy z zespołu Mazowsze. Natomiast o godzinie 17:00, w tym samym miejscu, rozpocznie się VIII publiczne odczytywanie nazwisk ofiar Obławy Augustowskiej "Przywróćmy im twarze i imiona".
Uroczystości zakończy msza święta o godzinie 18:00 w intencji Ofiar Obławy Augustowskiej i ich rodzin w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego.
Obławę Augustowską nazywa często "małym Katyniem". Już po zakończeniu II Wojny Światowej, w lipcu 1945 roku z terenu Augustowszczyzny i Sejneńszczyzny aresztowano i wywieziono w nieznane miejsce co najmniej 600 osób, podejrzewanych o działalność konspiracyjną lub jej wspieranie. Zostały one rozstrzelane i pochowane w nieznanym miejscu. Do dziś , mimo wielu lat starań rodzin ofiar, badań historyków oraz śledztwa prokuratorskiego – nie udało się odnaleźć dokumentów opisujących dokładny przebieg zbrodni ani ustalić lokalizacji dołów śmierci. Nieznana jest też pełna lista zamordowanych. Kluczowe dokumenty znajdują się prawdopodobnie w archiwach rosyjskich służb specjalnych.
W Augustowie rozpoczął się Festiwal LIPCOWI'45. Sześciodniowy cykl imprez organizowanych przez Instytut Pileckiego ma na celu upamiętnić ofiary Obławy Augustowskiej.
Jutro (14.06) przejdą śladami ich ostatniej drogi. Na trasie ze Stanowiska do Gib przez Zelwę wspominać będą to tragiczne w naszej historii wydarzenie. Marsz po raz drugi organizuje Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach.
Mszą świętą oraz złożeniem wieńców i kwiatów przy Wzgórzu Krzyży uczczono w niedzielę (16.07) w Gibach 78. rocznicę obławy augustowskiej, wymierzonej przez NKWD w działaczy podziemia niepodległościowego. Uroczystości zorganizowała gmina Giby wspólnie z IPN i z lokalną parafią.