Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wigierski Park Narodowy może pochwalić się najlepszą informacją turystyczną w województwie podlaskim
Centrum w Krzywem jako jedyne w regionie otrzymało Certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej z najwyższą kategorią – czterech gwiazdek. W podsumowaniu certyfikacji na lata 2024–2026, przygotowanym przez Polską Organizację Turystyczną i Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną, oceniano m.in. doświadczenie pracowników, jakość obsługi, oznakowanie, lokalizację oraz dostępność centrum.
Kierownik Zespołu Udostępniania Parku, Barbara Perkowska, podkreśla, że to zasługa zgranej i kompetentnej kadry.
- Pracują tu osoby, które bardzo dobrze znają teren i posługują się językiem angielskim, włoskim i niemieckim. Jesteśmy też przewodnikami – oprowadzamy grupy po całym województwie. Wypożyczamy rowery, pomagamy biurom podróży układać programy wycieczek, organizujemy bezpłatne pieszo-rowerowe wyprawy. Współpracujemy z bazą noclegową, wypożyczalniami kajaków i innymi podmiotami turystycznymi. Bierzemy udział w targach turystycznych, gdzie promujemy park. Pracujemy od rana do nocy.
I to dosłownie – bo w Centrum Informacji Turystycznej telefony od turystów odbierane są nawet o 22:00. Jak dodaje Barbara Perkowska, pracy nie brakuje też zimą, mimo że odwiedzających jest wtedy znacznie mniej.
- Zimą przygotowujemy ulotki i mapki dla turystów wyruszających na szlaki. To także czas na pisanie projektów i pozyskiwanie środków od fundacji i organizacji. Dzięki temu park i jego infrastruktura stale się rozwijają – a to zasługa świetnego zespołu.
Warto dodać, że Co roku Wigierski Park Narodowy odwiedza co najmniej 150 tysięcy osób – wynika ze sprzedaży kart wstępu. Wkrótce pojawi się tam 10 liczników, które będą liczyć pieszych, rowerzystów i kajakarzy. Dzięki temu będzie można lepiej oszacować liczbę turystów.
Ścieżki spacerowe, trasy edukacyjne i wystawy przyrodnicze - wszystkie atrakcje Wigierskiego Parku są w większości dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki specjalnym tablicom do komunikacji alternatywnej, usuwaniu barier architektonicznych i wydłużaniu tras spacerowych, osoby starsze, niepełnosprawne, rodziny z małymi dziećmi i uczniowie placówek specjalnych mogą przez cały rok korzystać z oferty parku.
To będzie niepowtarzalna okazja, by odkryć tajemnice muzealnych zbiorów, wziąć udział w warsztatach i obejrzeć wystawy dostępne bezpłatnie tylko tego wieczoru. W sobotę (17.05) na Suwalszczyźnie rusza Noc Muzeów.
Przyrodnicy z Wigierskiego Parku Narodowego zapraszają na rozpoczęcie majówki na rowerze z przewodnikiem. Do pokonania będzie około 50 kilometrów wzdłuż Jeziora Wigry.